Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-28
Krobia pełna (wiatrowej) energii
obrazek

Jest ich jedenaście i są w stanie dostarczyć energię do 40 tys. domostw. Mowa o wiatrakach na farmie wiatrowej zlokalizowanej w Gminie Krobia. Inwestycję w wysokości prawie 50 mln złotych zrealizowała hiszpańska firma Acciona. Zyskał samorząd, zyskała społeczność lokalna i zyskała natura.

W Gminie Krobia zlokalizowano 11 turbin z wirnikiem o średnicy 116 metrów zainstalowanych na 120 metrowych betonowych wieżach. Wiatraki rozmieszczone są w okolicach sołectw: Rogowo, Ciołkowo i Przyborowo.
  Co ciekawe tzw. moc znamionowa farmy wynosi około 33MW, co pozwala zaopatrzyć w energię elektryczną ponad 40 tys. gospodarstw domowych.
  Inwestorem farmy jest hiszpańska firma Acciona Energy, która inwestuje w energię wiatrową na terytorium 19 państw. Wartość inwestycji na terenie Gminy Krobia to blisko 50 mln złotych.
  W niedzielę 19 października w okolicach Ciołkowa odbyła się uroczystość otwarcia farmy. Rafael Mateo, dyrektor zarządzający ACCIONA zachęcał, aby “wzmacniać dążenia polskich władz odnośnie sektora źródeł odnawialnych poprzez poparcie ze strony przepisów, które umożliwią przyszły rozwój tego sektora i zapewnią stabilną sytuację dla inwestycji, które już zostały zrealizowane. Jest to istotny element, który wpłynie na wzrost pewności inwestorów oraz umożliwi powstawanie nowych projektów.”
Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, który zaznaczył również, iż „ w dobie wyczerpywania się naturalnych surowców, istotną rolę pełnią racjonalne sposoby korzystania z wynalazków technologii, które umożliwiają ich zaoszczędzenie” oraz że „powstała farma jest ważnym krokiem w kierunku budowania jeszcze bardziej sensownych działań na rzecz środowiska naturalnego, a przez to także i zdrowych warunków życia”. Podobnego zdania był również obecny podczas uroczystości Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, który dodatkowo podkreślał jeszcze wielopodmiotową współpracę przy realizacji inwestycji. Bardzo ciekawe spostrzeżenia padły również z ust Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Agustína Núñez Martíneza, który zaznaczył, że w dobie kryzysu gospodarczego w Europie, który niestety bardzo dotkliwie odczuli również Hiszpanie, inwestycja w Polsce jest „ dobrą wróżbą na przyszłość ” i szansą na poprawę sytuacji gospodarczej tak jednego, jaki i drugiego kraju. Po wystąpieniach gości poświęcenia farmy dokonał proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Krobi Jan Reszelewski.  Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali zaś Dyrektor Generalny Acciona Energy - Rafael Mateo oraz Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, przy miejskim boisku sportowym w Krobi odbył się „ Piknik pod wiatrakami ”, podczas którego na  najmłodszych czekało mnóstwo bezpłatnych gier i zabaw, za udział w których dzieci otrzymywały nagrody. Była tez darmowa grochówka oraz kiełbaski z grilla, a także koncert Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krobi oraz artystyczne występy dzieci i młodzieży. Piknik sfinansowała w całości firma Acciona Energy, a zorganizowała Gmina Krobia.
 Co na to mieszkańcy?
Mieszkańcy okolicznych sołectw są zadowoleni z tego iż powstała farma wiatrowa, gdyż wioski wiele zyskały. Sołtys Ciołkowa pan Jan Podworski wyraził się pozytywnie w tej sprawie - wioska zyskała nową drogę, w świetlicy wiejskiej zainwestowano 30 tys. zł na posadzkę, wybudowano plac zabaw dla dzieci, zakupione zostały bramki i siatki do piłki ręcznej, siatka do gry w siatkówkę, piłki do tych dyscyplin sportowych i to wszystko dzięki przedstawicielom firmy Acciona. Sfinansowano także edukację językową- dzieci chodziły na darmowe lekcje języka angielskiego w świetlicy, miał miejsce konkurs plastyczny, w którym dzieci i młodzież otrzymały nagrody w postaci MP3. Ogólne wyposażenie świetlicy w artykuły artystyczne i plastyczne typu farby, sztalugi.  Poza tym również w Przyborowie powstała nowa droga.
  Pojawiają się też i przeciwnicy, którzy uważają, że wiatraki są za blisko domostwa, że słychać jak szumią, zwłaszcza latem w nocy słychać było hałas poruszających się "skrzydeł wiatraków". Poza tym niektórzy twierdzą, że nie wiadomo czy zyskają na tym coś więcej jako społeczność.  (M.Poprawa)

Źródło: www.krobia.pl

foto:UM Krobia

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2014-08-28
obrazek Zalew Gostyń - Piaski nie tylko na papierze
2014-06-11
obrazek Tabliczka albo mandat
2014-04-08
obrazek Kościańska wieża do nieba
2014-02-12
obrazek Kuriozum czy ukłon w stronę mniejszych ośrodków?
2013-11-12
obrazek Krzywiń sięga po PPP
2013-10-07
obrazek SMS z gminy
2013-09-16
obrazek Kurek szczelnie zakręcony
2013-08-18
obrazek Słoneczna Gmina Pakosław
2013-08-12
obrazek Jak się nie zaśmiecić?
2013-08-05
obrazek Gościnna Wielkopolska zagłębiem farm wiatrowych?
2013-07-29
obrazek Mądrość obywatelska sprawdzona w budżecie
2013-07-22
obrazek Powiat Rawicki (Miejska Górka, Pakosław, Jutrosin): Za, a nawet przeciw
2013-07-22
obrazek Powiat Gostyński (Krobia, Pępowo): Zmiany w tempie ekspresowym
2013-07-23
obrazek Starostwo segreguje
2013-07-22
obrazek Gmina Dolsk: Nieznajomość terenu szkodzi
2013-07-22
obrazek Powiat Kościański (Czempiń, Gmina Kościan, Krzywiń): (Po)rewolucyjne obserwacje
2013-07-22
obrazek Gmina Kobylin: Dobrze radzimy sobie ze śmieciami
2013-07-22
obrazek Feliton: Supersegregator
2013-07-08
obrazek Silos w budowie, ład przestrzenny w rozbiórce
2013-06-20
obrazek Wiedzą, kto przyjedzie po śmieci
2013-06-20
obrazek Piaski stawiają na energię odnawialną
2013-06-11
obrazek Kubły pod kontrolą
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >