Ustawa śmieciowa „oddaje” gospodarowanie odpadami gminom. Do zadań Powiatu Gostyńskiego, partnera projektu, nie należy wdrażanie jej założeń. Ten samorząd występuje niejako po drugiej stronie, jako podmiot korzystający z usług nowego systemu. Jakie wrażenia?
Powiat Gostyński w wyznaczonym terminie, złożył deklaracje na wszystkie budynki, których jest administratorem. Mowa tu oczywiście o siedzibie starostwa, a także budynku na ul. Poznańskiej 200 w Gostyniu i dawnej przychodni przy ul. Wrocławskiej. Z wyjątkiem tej ostatniej, której pomieszczenia wynajmowane są pod działalność komercyjną – trudną do bieżącej kontroli, zbiórka odpadów odbywa się metodą selektywną.
Ustawa i narzucone przez nią nowe obowiązki, początkowo wydawały się skomplikowane dla mieszkańców powiatu, jednak dla większości odbiorców niższa cena za segregowane odpady była argumentem, by podjąć trud przy ich dzieleniu. Po kilku tygodniach mieszkańcy z satysfakcją informują, że opanowali nowe metody i realizują założenia ustawy śmieciowej.
Trudność stanowiło nabycie nowych pojemników na odpady, były one dostępne po długim okresie oczekiwania od momentu złożenia zamówienia. Korzystniejsze, także ze względów cenowych, okazało się wykupienie używanych pojemników od firm dotychczas świadczących takie usługi.
Nierozwiązanym problemem jest wskazanie miejsca odbioru śmieci. Po informacji uzyskanej w Związku, właściciel jest zobowiązany „dostarczyć” odpady do granicy swojej posesji. Co w przypadku gdy posesja stanowi działkę przejściową? Dostarczenie kontenerów do granicy powoduje, że znajdują się one na posesji innego właściciela i ich odbiór związany jest z wejściem na teren prywatny. Jest to niezgodne z warunkami zarówno regulaminu jak i warunków przetargu. Przewiezienie odpadów przez teren innej posesji możliwy jest tylko wtedy, gdy jej właściciel ma dobrą wolę i zezwoli na takie działanie. Inną trudnością wynikającą z konieczności transportowania śmieci do granicy, jest wielkość kontenerów. Skrajny, lecz rzeczywisty przypadek z jakim się spotkałam jest następujący: Kontener na odpady zmieszane w kamienicy zamieszkiwanej przez 10 rodzin ma pojemność 1100 l. Właścicielką kamienicy jest kobieta o drobnej budowie ciała. Fizycznie nie jest w stanie przestawić kontenera, a udostępnienie go do opróżnienia wiąże się z koniecznością wynajęcia ludzi, którzy wykonają za nią ten obowiązek.
Takich przypadków na terenie powiatu gostyńskiego jest bardzo dużo. Należy więc zastanowić się czy ponowna analiza regulaminów i dostosowanie ich do realiów, nie byłaby korzystna dla mieszkańców powiatu gostyńskiego. (E.Misiaczyk)
Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław