Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 19 marca,
Józef, Bogdan, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 19 marca, Józef, Bogdan, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-08-05
Gościnna Wielkopolska zagłębiem farm wiatrowych?
obrazek


Do niedawna siłownie wiatrowe można było spotkać jadąc na zachód Europy, czy też na polskim wybrzeżu. Okazało się, że Wielkopolska, ze względu na płaskość terenu oraz odpowiedni wiatr jest idealnym miejscem do budowy farm wiatrowych. Na obszarze "Gościnnej Wielkopolski" powstały już m.in. w gminie Pępowo (3 siłownie wiatrowe) oraz w gminie Krobia (11 siłowni wiatrowych). Budowa farm wiatrowych planowana jest też w gminie Miejska Górka, w której powstanie jedno z największych skupisk tego typu w Polsce.


W gminie Miejska Górka uchwalono już cztery plany zagospodarowania przestrzennego, które przewidują budową czterech farm wiatrowych, tj. w Gostkowie, Roszkowie, Sobiałkowie i Kołaczkowicach. W ramach inwestycji powstaną 43 siłownie wiatrowe. Budowa pierwszych wiatraków rozpocząć ma się na początku przyszłego roku. Gmina Miejska Górka zleciła także opracowanie Planów Zagospodarowania Przestrzennego dla trzech kolejnych farm wiatrowych tj. Farma Konary, Piaski i Dłoń. Powstanie tam kolejnych kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych. Mieszkańcy Miejskiej Górki pozytywnie odnoszą się do inwestycji. Nie jest to jednak regułą. Dla przykładu na terenie gminy Krzywiń protestowano przeciw budowie farm.


Być za, a nawet przeciw
Jakie są zalety budowania farm wiatrowych? Poza tym, że w tym procesie wytwarzana jest czysta energia, do atmosfery nie dostają się szkodliwe gazy, nie zostają także żadne odpady. Ponadto wiatr to źródło odnawialne, nigdy się nie wyczerpie w przeciwieństwie do węgla. Pomijając nakłady inwestycyjne, jest to energia darmowa, czyli nie występuje tu ryzyko wzrostu cen. Sąsiednie tereny mogą być wykorzystywane jako tereny rolnicze. Polska została zobowiązany przez Unię Europejską do zwiększonej produkcji „czystej energii” i dlatego koncerny energetyczne, mimo, że koszt wyprodukowania energii z wiatru jest nadal droższy, są zobowiązane pozyskiwać ją ze źródeł alternatywnych.
Główną wadą elektrowni wiatrowych może być zmienność wiatru. Nie można dokładnie przewidzieć z jaką siłą będzie wiał. Produkowana energia przez turbinę wiatrową jest nierównomierna i dlatego nie można nią bezpośrednio zasilać gospodarstw domowych. Jest ona „wtłaczana” do sieci energetycznych. Problem ten inwestor planujący budowę farm wiatrowych na terenie gminy Miejska Górka spróbuje zniwelować poprzez budową elektrowni gazowej. Elektrownia ta będzie produkować energię w wyniku spalania gazu, którego złoża znajdują się na terenie gminy. W momencie braku energii z wiatraków do sieci energetycznej będzie dostarczana energia z elektrowni gazowej. W taki sposób uda się utrzymać stały poziom energii w sieci energetycznej. Kolejną wadą farm wiatrowych jest to, że zajmują dużo miejsca, potrzebują terenów niezamieszkałych i odległych od miast. Ponadto duże skupiska turbin wiatrowych zagrażają przelatującym ptakom. Przeciwnicy energetyki wiatrowej uważają także, że turbiny są źródłem hałasu. Rzeczywiście w bliskiej odległości praca wiatraka może być uciążliwa. Jednak farmy wiatrowej buduje się zawsze w rozsądnej odległości od zabudowań, aby hałas nie był szkodliwy dla mieszkańców. Ponadto pojedyncze siłownie i farmy wiatrowe powodują zmodyfikowanie dużej połaci krajobrazu.
Farmy wiatrowe wywołują w niektórych rejonach kraju niepokój społeczny, który często w wynika z niewiedzy na temat samej elektrowni wiatrowych, ewentualnie spowodowany jest konfliktami lokalnymi.
Zielona energia to przyszłość, dlatego też można się spodziewać, że będzie przybywać elektrowni wiatrowych w Polsce. Ponadto większość samorządów wspiera ich budowę, gdyż siłownie wiatrowe to dla nich dochód w postaci podatku. (P.Poprawa)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny: (0 Głosów)
Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2014-08-28
obrazek Zalew Gostyń - Piaski nie tylko na papierze
2014-06-11
obrazek Tabliczka albo mandat
2014-04-08
obrazek Kościańska wieża do nieba
2014-02-12
obrazek Kuriozum czy ukłon w stronę mniejszych ośrodków?
2013-11-12
obrazek Krzywiń sięga po PPP
2013-10-28
obrazek Krobia pełna (wiatrowej) energii
2013-10-07
obrazek SMS z gminy
2013-09-16
obrazek Kurek szczelnie zakręcony
2013-08-18
obrazek Słoneczna Gmina Pakosław
2013-08-12
obrazek Jak się nie zaśmiecić?
2013-07-29
obrazek Mądrość obywatelska sprawdzona w budżecie
2013-07-22
obrazek Powiat Rawicki (Miejska Górka, Pakosław, Jutrosin): Za, a nawet przeciw
2013-07-22
obrazek Powiat Gostyński (Krobia, Pępowo): Zmiany w tempie ekspresowym
2013-07-23
obrazek Starostwo segreguje
2013-07-22
obrazek Gmina Dolsk: Nieznajomość terenu szkodzi
2013-07-22
obrazek Powiat Kościański (Czempiń, Gmina Kościan, Krzywiń): (Po)rewolucyjne obserwacje
2013-07-22
obrazek Gmina Kobylin: Dobrze radzimy sobie ze śmieciami
2013-07-22
obrazek Feliton: Supersegregator
2013-07-08
obrazek Silos w budowie, ład przestrzenny w rozbiórce
2013-06-20
obrazek Wiedzą, kto przyjedzie po śmieci
2013-06-20
obrazek Piaski stawiają na energię odnawialną
2013-06-11
obrazek Kubły pod kontrolą
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >