- Od marca tego roku zapoznajemy mieszkańców gminy Pakosław z odnawialnymi źródłami energii (OZE) – zapowiada wójt gminy Pakosław, Kazimierz Chudy. –Jest to bardzo istotne, szczególnie w dobie obecnego kryzysu gospodarczego, a także z konieczności ochrony środowiska, w którym żyjemy – dodaje.
Samorządy lokalne w swojej polityce powinny uwzględniać dwa czynniki: z jednej strony zasoby węgla w Polsce się kurczą, z drugiej bardziej opłacalne jest sprowadzanie tego surowca zza granicy. Taka sytuacja grozi katastrofą energetyczną. Alternatywą wobec tej wizji przyszłości są odnawialne źródła energii. I tu właśnie zadanie dla lokalnej społeczności. -Popularyzacja odnawialnych źródeł energii, to krok ku energetyce prokonsumenckiej, to znaczy takiej, w której wytworzoną energię zużywa się na potrzeby własne a nadwyżkę sprzedaje się do sieci energetycznej – tłumaczy wójt Kazimierz Chudy. I dodaje: - Jeśli nastąpi zmierzch węgla, to dobrze że kilkanaście lat temu gmina Pakosław zainwestowała w sieć gazu ziemnego, i to prawie we wszystkich miejscowościach.
Pierwszym krokiem w stronę popularyzacji energii odnawialnej są pierwsze wnioski w gminie o wydanie decyzji lokalizacyjnych na budowę farm fotowoltaicznych, - czterech na gruntach prywatnych. W planach trzech wnioskodawców z Chojna, wspólnie z inwestorem – Firmą PiTERN jest zbudowanie czterech farm fotowoltaicznych. - Wszyscy potencjalni inwestorzy czekają za ustawą o odnawialnych źródłach energii, nad którą od dawna trwają prace w rządzie i parlamencie. Ustawa stworzy warunki do zarabiania przez takie instalacje na wyprodukowanym elektrycznym. Zakłady energetyczne będą zobowiązane do odkupienia nadwyżki prądu i to po bardzo atrakcyjnych cenach – tłumaczy ideę wójt Kazimierz Chudy.
Co ważne, Polska ma już niewiele czasu na podjęcie działań, bo do 2020 roku 15 procent produkowanej w Polsce energii musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii.
- Temat chwycił szerzej, niż się spodziewaliśmy. Firma niemiecka prowadzi z nami rozmowy
o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną na działce gminnej w Kubeczkach – Sworowie. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, to do budżetu gminy będzie wpływał podatek od nieruchomości i opłata za dzierżawę terenu- przekonuje wójt. (E.Kuźnia)
Fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nie należy mylić jej z kolektorami słonecznymi (zwanymi potocznie „solarami”), które z uzyskanych promieni słonecznych pozyskują ciepło.
Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław