Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach w serwisie, podaj swój adres e-mail
dopisz wypisz
Obszar realizacji projektu
zobacz
Krok w stronę społeczeństwa obywatelskiego
Zdjecie glówne

 


 W Kościanie po raz trzeci spotkał się Komitet Sterujący projektu „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”. Tworzą go wójtowie, burmistrzowie oraz starosta jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których realizowane jest przedsięwzięcie.
Tym razem spotkanie odbyło się w Kościanie. Posiedzenie komitetu otworzył Marian Poślednik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia: „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”. –Realizacja naszego projektu wchodzi w decydującą fazę, czyli fazę opracowywania strategii – mówił. Relację z postępu prac zdał również kierownik projektu – Michał Listwoń.  Zaznaczył, że nadchodzi czas intensywnych prac nad opracowaniami i strategiami, zbierania danych, a od ich ilości i jakość zależeć będzie poziom strategii.
 Przypomnijmy, że projekt zakłada opracowanie pięciu strategii sektorowych, dotyczących pięciu dziedzin usług publicznych (usług komunalnych, kulturalnych, pomocy społecznej, edukacji i komunikacji) oraz jednej parasolowej.  Tę ostatnią realizować będzie firma Lider Projekt Sp. z o.o. z Poznania. Wykonawcy pozostałych zostaną wyłonieni w najbliższym czasie.
 

Okiem eksperta
 Spotkanie Komitetu Sterującego poprzedziła dyskusja ekspertów dotycząca koncepcji utworzenia ośrodka badań lokalnych. Ma on być jednym z efektów realizowanego projektu. O kształcie i zakresie funkcjonowania ośrodka rozmawiali: prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Waldemar Ratajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (doradca merytoryczny w projekcie), Jacek Węsierski, Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan , Michał Jurga, burmistrz Kościana, wiceburmistrz Maciej Kasprzak, a także Urszula Pużanowska -  dyrektor ds. administracyjnych i wdrożeniowych Stowarzyszenia, Marian Poślednik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia, a także Michał Listwoń – kierownik projektu.

W ogniu pytań
 Jak miałby wyglądać  ośrodek badań lokalnych oraz jakie  są założenia projektu pytali także dziennikarze, którzy przybyli na briefing prasowy. Michał Jurga, burmistrz Kościana na wstępie zaznaczył, że gmina miejska Kościan choć nie należy do Stowarzyszenia, w projekcie występuje w roli partnera. Jeśli mowa o jakości i dostępności usług publicznych to nie może bowiem zabraknąć miasta, w którym jest skoncentrowanych szereg usług dla mieszkańców. Miasto i gminy przyległe powinny szukać synergii w wielu dziedzinach, wzmacniając tym samym perspektywy rozwojowe. Wójt Henryk Bartoszewski zaznaczał, że należy stawiać na podejście strategiczne, gdyż diagnozuje ono sytuację zastaną i próbuje znaleźć  rozwiązania przyszłościowe. Marian Poślednik mówił z kolei, że usługi publiczne dotyczą każdego mieszkańca, a wyzwania demograficzne sprawiają, że należy się zastanowić, jak dostosować usługi do zmieniającego się społeczeństwa. Pokreślił również, że grupie osób zaangażowanych w projekt przyświeca cel poprawy usług publicznych, który będzie można zrealizować przynajmniej w części w oparciu o nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. –Doświadczenie tych 13 samorządów pokazuje, że są to ludzie, którym się chce. Nic nikomu nie kazano, stowarzyszenie musiało przejść przez gąszcz różnego rodzaju procedur, by otrzymać dofinansowanie,  a mimo to cel realizuje. To budujący przykład społeczeństwa obywatelskiego – podsumował prof. Waldemar Ratajczak.
  Przybyli goście mogli również zobaczyć kościańską wieżę ciśnień i zrewitalizowany park miejski.  (Joanna Jakubiak)

Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Spotkanie Komitetu Sterującego
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >