Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach w serwisie, podaj swój adres e-mail
dopisz wypisz
Obszar realizacji projektu
zobacz
Gościnna Wielkopolska wystartowała z prestiżowym projektem
Zdjecie glówne


 – Realizujemy wielkie przedsięwzięcie. Znaleźliśmy się w gronie prestiżowym. To wielkie wyzwanie, któremu musimy sprostać – mówił o przyznaniu dotacji na realizację projektu Prezes Stowarzyszenia Marian Poślednik. Dodał również, że partnerstwo 13 samorządów może być przykładem ale również wstępem do kolejnych działań. – Często okazuje się, że pojedyncze samorządy mają niewystarczające zasoby i siły do realizacji zamierzonego celu. Razem można więcej – tłumaczył. W ten sposób 24.09.2013 roku zainaugurowano nowy projekt „Gościnnej Wielkopolski”


Komunikacja, pomoc społeczna, edukacja, kultura czy usługi komunalne są ważne dla każdego mieszkańca jakiejkolwiek gminy, gdyż kształtują jego poczucie zadowolenia, bezpieczeństwa i przynależności. Usługi publiczne, bo o nich mowa były tematem seminarium, inaugurującego projekt „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”. Projekt stawia stowarzyszenie w gronie elitarnych dotacjobiorców w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Technicznej na lata 2007 – 2013. „Gościnna Wielkopolska” jest jedyną Lokalną Grupą Działania, która otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. A kwota ta wynosi ponad milion złotych. Projekt realizowany jest  na terenie 13 samorządów (Gmina Kościan, Miasto Kościan, Gmina Krzywiń, Gmina Czempiń, Gmina Dolsk, Gmina Piaski, Gmina Krobia, Gmina Pępowo, Powiat Gostyński, Gmina Kobylin, Gmina Jutrosin, Gmina Pakosław, Gmina Miejska Górka) i zakłada stworzenie 5 strategii sektorowych (dotyczących edukacji, kultury, pomocy społecznej, usług komunalnych oraz komunikacji) i jednej parasolowej, łączącej sektorowe. W projekt zaangażowano najlepszych specjalistów. Doradcami w nim są naukowcy prestiżowych polskich uczelni: m.in. dr Monika Matusiak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Dr Justyna Weltrowska – Jęch i prof. Waldemar Ratajczak z Instytutu Geografii Społeczno – Ekonomicznej Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza czy dr Paweł Śliwa z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adam Mickiewicza.
  Przedstawiciele 13 samorządów, na terenie których realizowany jest projekt oraz zaproszeni goście  spotkali się 24.09.2013 roku w sali Gościniec Pępowo. – Realizujemy wielkie przedsięwzięcie. Znaleźliśmy się w gronie prestiżowym. To wielkie wyzwanie, któremu musimy sprostać – mówił o przyznaniu dotacji na realizację projektu Prezes Stowarzyszenia Marian Poślednik. Dodał również, że partnerstwo 13 samorządów może być przykładem ale również wstępem do kolejnych działań. – Często okazuje się, że pojedyncze samorządy nie mają wystarczających środków na realizację założonych celów. Razem można więcej – tłumaczył. I dodawał, że to co wyróżnia Stowarzyszenie, to zaangażowanie nie tylko urzędników ale przede wszystkim społeczeństwa. – Niestety dokoła zauważamy przykłady, że istotną barierą jest niewłączanie społeczności lokalnych w działanie – diagnozował.
  Podczas seminarium swoje wykłady wygłosili dr Monika Matusiak, dr Justyna Weltrowska – Jęch i prof. Waldemar Ratajczak oraz dr Paweł Śliwa. W drugiej części odbył się panel dyskusyjny pn.: „Usługi publiczne dla lokalnych społeczności - -dokąd zmierzamy”, w którym udział wzięli: dr Katarzyna Wencel, Prezes Zarządu Boni Fratres Marysiniensis Sp. z o.o., prof. Jacek Węsierski, były dyrektor FAPA przy MRiRW, prof. Jacek Nowak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  oraz dr Krzysztof Bondyra- Doradztwo Społeczne i Gospodarcze.

Joanna Jakubiak

Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >