Szukaj
Dzisiaj:
sobota 20 kwietnia,
Agnieszka, Teodor, Czesław
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: sobota 20 kwietnia, Agnieszka, Teodor, Czesław
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
gostyn24.pl: Powiat otwarty na dialog

Jak się miewa dialog społeczny w powiecie gostyńskim? Odpowiedź między innymi na to pytanie miał przynieść Kongres Obywatelski pn. „Budowanie partnerstwa międzysektorowego” zorganizowany przez samorząd powiatu gostyńskiego oraz Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”.

Przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego spotkali się w sali konferencyjnej na Świętej Górze na Kongresie Obywatelskim pn. „Budowanie partnerstwa międzysektorowego”. Seminarium zostało zorganizowane przez samorząd powiatu gostyńskiego oraz Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”, a było efektem m.in. zaangażowania się powiatu w projekt konsultacji społecznych pn. „Proponuj. Konsultuj. Decyduj”. - Powiat gostyński jest jednym z pięciu podmiotów, który w tym projekcie uczestniczy i wspólnie z pozostałymi samorządami idziemy w kierunku wypracowania narzędzi dialogu społecznego – jak skutecznie przeprowadzać konsultacje, jak rozmawiać z mieszkańcami, w jakich sytuacjach to wykorzystywać - wyjaśnia starosta gostyński Robert Marcinkowski. - Ponadto w ramach LGD jest realizowany projekt dotyczący usług publicznych, w które wpisuje się również dialog społeczny. Chcieliśmy też zainspirować przedstawicieli organizacji pozarządowych, grup nieformalnych do angażowania się w życie społeczne – dodaje włodarz powiatu.

Uczestnicy kongresu mogli zapoznać się z licznymi przykładami dialogu społecznego realizowanymi na terenie powiatu gostyńskiego. Senator RP Marian Poślednik, prezes LGD Gościnna Wielkopolska omówił formę partnerstwa międzysektorowego i dialogu społecznego w działaniu Stowarzyszenia. Funkcjonowanie idei partycypacji społecznej w powiecie gostyńskim przedstawił starosta gostyński Robert Marcinkowski. - Samorząd jest wtedy obywatelski, jeśli słucha mieszkańców, jeśli jest otwarty na uwagi i propozycje (…) Tak jest właśnie w powiecie gostyńskim – przekonywał włodarz powiatu, przytaczając przykłady konkretnych działań jak np. budżet obywatelski, Centrum Aktywności Lokalnej czy Program Grantów Sołeckich.

Ciekawe przykłady konsultacji społecznych zaprezentował Maciej Milewicz, kierownik Oddziału Dialogu Społecznego z Biura Prezydenta Poznania. W stolicy Wielkopolski zdanie mieszkańców liczy się przy tworzeniu m.in. strategii rozwoju miasta czy programu rewitalizacji, jak i podejmowaniu inwestycji o wieloletnim znaczeniu ogólnomiejskim, jak było np. w przypadku zagospodarowania terenu stadionu Szyca. Formami partycypacji społecznej, czyli udziału obywateli w procesie podejmowania decyzji przez władze, są w Poznaniu sąd obywatelski, debata deliberatywna czy „Poznańska Kawiarenka Obywatelska”. - To projekt nieco na wzór obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Młodzi ludzie mogą swobodnie przy kawie i ciastku porozmawiać o ważnych sprawach dotyczących miasta i przedstawić władzom Poznania swoje pomysły, wnioski, opinie – wyjaśnił Maciej Milewicz.

Nieco bardziej teoretyczne i akademickie ujęcie problematyki partycypacji społecznej przedstawił dr Paweł Śliwa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast o praktycznych przykładach dialogu społecznego mówiła Katarzyna Mikołajczak z Fundacji Fenomen z Łodzi, przytaczając najlepsze praktyki w ramach budżetu obywatelskiego oraz Bartosz Wiśniewski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, omawiając konsultacje społeczne. Poruszone przez prelegentów tematy kontynuowano podczas rozmów w kuluarach, jak i kończącej kongres dyskusji.

AS

 

Źródło:

http://gostyn24.pl/Powiat_otwarty_na_dialog_-_zdjecia,24799.html

Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >