Szukaj
Dzisiaj:
środa 20 marca,
Aleksandra, Klaudia, Anatol
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: środa 20 marca, Aleksandra, Klaudia, Anatol
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
gostyn24.pl: Trasy rowerowe dla wszystkich

Trasy rowerowe dla wszystkich

    Istnieje szansa, że rowerzyści z naszego powiatu będą korzystać z tras rowerowych o europejskim standardzie. Ma to umożliwić projekt Europejskiej Sieci Tras Rowerowych EuroVelo, z których jedna przebiega przez nasz region. Planowana infrastruktura rowerowa ma służyć nie tylko długodystansowym turystom rowerowym, ale i lokalnym społecznościom.

System EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów zakładający istnienie w Europie czternastu długodystansowych szlaków rowerowych o jednolitym, wysokim standardzie. Przez teren powiatu gostyńskiego przebiega 40km odcinek szlaku EV9, zwanego też Szlakiem Bursztynowym, którego trasa ciągnie się od chorwackiej Puli po Gdańsk. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska” podjęło się koordynacji działań w ramach projektu EuroVelo w gminach naszego powiatu i na pozostałym obszarze działania organizacji.

Na konferencji zorganizowanej przez LGD koordynatorzy krajowi EuroVelo dr hab. inż. Andrzej Zalewski i Marek Zamana z EFC wyjaśniali ideę projektu i harmonogram jego realizacji. - Podstawowym kręgosłupem projektu jest powstanie sieci tras rowerowych połączonych z systemem regionalnych dróg, ścieżek i szlaków atrakcyjnych turystycznie, tak by służyły nie tylko turystom, ale i całej społeczności lokalnej – zaznacza Marek Zamana, koordynator krajowy projektu EuroVelo.

Ścieżki rowerowe na szlakach Eurovelo mają przyczynić się po poprawy bezpieczeństwa rowerzystów dzięki wytyczonym standardom. - Mowa tu o trasie rowerowej przejezdnej na całej długości i z właściwym oznakowaniem, charakteryzującej się najlepszymi parametrami, o szerokości najlepiej 2,5 m i asfaltowej nawierzchni  – wyjaśnia Marek Zamana. - Dążymy do tego, by wyłączyć ruch rowerowy z ruchu ogólnego i od dróg głównych – dodaje.

Poza trasami projekt EuroVelo zakłada też stworzenie całej infrastruktury towarzyszącej jak np. miejsc postoju rowerzystów czy bazy gastronomiczno-noclegowej z pełnym serwisem rowerowym.  Miejsca takie mają znajdować się co 50 km, przy czym zakłada się możliwość wykorzystania już istniejących obiektów, spełniających określone standardy. Częścią EuroVelo będzie również międzynarodowy geoportal promujący szczególnie turystykę rowerową oraz regiony biorące udział w przedsięwzięciu.

Projekt EuroVelo zyskał poparcie władz samorządowych miast, gmin i powiatów, przez które biegną szlaki. Również na terenie powiatu gostyńskiego podjęto stosowne uchwały intencyjne. Podstawą finansowania projektu mają być środki w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. - Nie ograniczamy kosztów, a klasyfikujemy maksymalne wydatki. Maksymalizacja kosztów złożonego projektu o dofinansowanie sprawia, że nie grozi nam zawalenie finansowe – zauważa Marek Zamana. Całkowity model finansowania przedsięwzięcia jest indywidualny dla każdego województwa i może nie wymagać od gmin żadnego wkładu finansowego. - Województwo wielkopolskie ma szansę uzyskać nawet 85% dofinansowania z UE – podkreśla Zamana.

AS

Źródło:

http://gostyn24.pl/Trasy_rowerowe_dla_wszystkich,22925.html

Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >