Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
obrazek

 Wokół zalewu i pałacu w Pakosławiu skupiają się głównie inicjatywy kulturalne w gminie. Do tych najbardziej znanych zaliczyć można imieniny rycerskie czy Powiatowy Dzień Country.

Gmina Pakosław cyklicznie organizuje imprezy kulturalne. Tradycyjnie 6 stycznia w Pałacu w Pakosławiu odbywa się Koncert  Noworoczny, na który są zapraszane osoby, które najbardziej zasłużyły się dla  gminy. Co roku również w kościele w Pakosławiu mają miejsce przeglądy kolęd  i pastorałek, w których udział biorą zaproszone chóry. Zakochani corocznie korzystają też z „Walentynek na lodzie” odbywających się  na tafli lodowiska w Pakosławiu przy muzyce i dobrej zabawie. Ślizgać mogą się także młodzi mieszkańcy podczas ferii na lodzie.
Pakosław obchodzi swoje rycerskie imieniny- jest to uroczystość, która odbywa się w Domu Strażaka w Pakosławiu. Poświęcona jest założycielowi miasta. Część artystyczną uświetniają dzieci i młodzież Szkół Gminy Pakosław oraz zespoły regionalne. W gminie można również posłuchać opowieści o dalekich i bliższych wyprawach – podczas cyklicznie organizowanych „Podróżach po świecie” w pałacu w Pakosławiu. Dla moli książkowych z kolei przygotowano Tydzień Bibliotek – przez siedem dni odbywają się codziennie spotkania które mają na celu popularyzacje czytelnictwa oraz spotkania z czytelnikami.
  Na stałe do kalendarza imprez wpisała się Noc Świętojańska. Organizowana jest głównie przez Stowarzyszenie Kwaterodawców Wiejskich. Część artystyczną co roku przygotowują dzieci ze szkół podstawowych. Tradycyjnym elementem imprezy jest puszczanie wianków oraz szukanie kwiatu paproci. Stowarzyszenie przedstawia swoją aktualną ofertę agroturystyczną, promuje produkty regionalne.
  Nad zalewem z kolei odbywa się „turniej wsi”, która przyciąga bardzo dużą ilość nie tylko mieszkańców Gminy Pakosław ale całego powiatu. Reprezentacje wszystkich sołectw gminy, rywalizują z innymi w różnych konkurencjach. Zwycięska drużyna otrzymuje przechodni puchar. Imprezie towarzyszy zawsze dobry humor i ogromna zabawa.
  Nad pakosławskim zalewem corocznie odbywa się również Powiatowy Dzień Country – festiwal-widowisko nad zalewem organizowany przez Starostwo  Powiatowe w Rawiczu oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu. Zaproszone zostają na nią zespoły taneczne i muzyczne, które w swym repertuarze mają muzykę country. Widowisko to przyciąga wielu pasjonatów nie tylko muzyki country ale także miłośników jazdy konnej.
  Wyznawcy aktywnego wypoczynku z kolei biorą udział w biegu nad zalewem, biegach przełajowych z okazji 1 maja, czy zawodach strzeleckich. Można również wziąć udział w Gminnych Zawodach Strażackich czy zawodach konnych.
  Na terenie gminy działa również wiele zespołów folklorystycznych, wśród nich: „Chojnioki” , „Młode Chojnioki”, kapele dudziarskie, „Mali Słowianie” , Rodzinna Kapela Dudziarska z Osieka- Domaradzicm chóry szkolne i kościelne, a także grypa taneczna „PAKA”.
Zespół  „Chojnioki” i „Młode Chojnioki” w swoich występach odwołują się do tradycji lokalnych (np. dożynki wiejskie). Rodzinna Kapela Dudziarska z Osieka- Domaradzic kultywuje tradycje śpiewając i grając utwory z mikroregionu chazackiego, do którego należy znaczna część gminy Pakosław. (E.Kuźnia)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >