Szukaj
Dzisiaj:
czwartek 28 marca,
Aniela, Sykstus, Joanna
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: czwartek 28 marca, Aniela, Sykstus, Joanna
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
Spacer po kulturalnym Dolsku
obrazek

Izba Regionalna, wyprawa po zabytkowych zakątkach, a na koniec muzyczna uczta – dla miłośników rocka ale też dla kultywujących tradycję. Czas rozpocząć spacer po kulturalnym Dolsku

Perełka na turystycznej mapie
Prezentację atrakcji kulturalnych gminy Dolsk zaczniemy od niewątpliwej „perełki” w tym gronie, a mianowicie Izby Regionalnej działającej przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dolsk.
Izba powstała w 1985 r. i mieściła się wówczas w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.           W roku 1987 Izba Regionalna zostaje przekazana Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dolsk. Od 1991 roku wraz z Biblioteką zostaje przeniesiona na parter budynku miejskiego ratusza, a od 2007 roku Izba Regionalna zajmuje nowo wyremontowane pomieszczenia na drugim piętrze ratusza. Adaptacja pomieszczeń została zrealizowana w ramach projektu Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” w zakresie działania „Odnowa wsi oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego”.
W Izbie gromadzone są dokumenty i przedmioty z życia codziennego dawnych mieszkańców naszego terenu, spisywane są zwyczaje ludowe oraz zbierane przedmioty sztuki ludowej. Znaczny zbiór stanowią pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim          i II wojną światową.
Do najcenniejszych eksponatów zgromadzonych w Izbie Regionalnej należą znalezione w okolicy wsi Ostrowieczno wykopaliska z okresu kultury łużyckiej, kamienie gładzone z okresu neolitu i fragmenty ceramiki z ok. 1790r. oraz pochodzące z przełomu XIX i XX w. żarna, maślnica i kołowrotek. Cenne są również elementy stroju kobiecego          z początku XX w., fotografie ukazujące dawne życie mieszkańców Dolska i okolic oraz pochodzący z 1618 r. żelazny zamek z bocznych drzwi kościoła p.w. Św. Ducha w Dolsku.
Fragment ekspozycji stanowią dokumenty i fotografie związane z życiem miasta i jego mieszkańców oraz pamiątki z działalności różnych organizacji.

Na spacer
Po zwiedzeniu Izby Regionalnej zapraszamy na spacer po Dolsku, który rozpoczynamy na rynku - regularnym placu rozplanowanym po założeniu miasta w 1359 roku. Przez plac przebiega główna droga łącząca miasteczko ze Śremem i Gostyniem. Pierzeje rynku zabudowane są głównie piętrowymi kamienicami z końca XIX wieku. Dawną drewnianą zabudowę zniszczył wielki pożar w 1790 r. Najstarszym budynkiem jest ustawiony szczytowo barokowy dom /nr 23/ zwieńczony szczytem o falistym konturze            z połowy XVIII wieku. Po lewej stronie wznosi się ratusz z wysoką wieżą z 1981 r. Powstał z przebudowy trzech wcześniej istniejących kamienic. Mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy, Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Biblioteka ze wspomnianą już wcześniej Izbą Regionalną. W centrum rynku stoi granitowy pomnik Bohaterów Ziemi Dolskiej z 1978 r. oraz zrekonstruowana figura św. Jana Nepomucena z 1880 r. na wysokiej kolumnie. Od 2010 roku nieodłączną mieszkanką dolskiego rynku jest dolska koza – niewątpliwa - niecodzienna atrakcja promocyjno-kulturalna.

„W środku rynku pomnik wielki.
Dolskiej Kozy, Żywicielki.
Ich kochanej. Pomnik z różą...”

Architektura
Z rynku przechodzimy ulicą Świętego Ducha w stronę zabytkowego kościoła Świętego Ducha z 1618 r. Drewniany kościółek jest jednym z najstarszych w Wielkopolsce. W ołtarzu głównym znajduje się płaskorzeźba ze sceną koronacji NMP oraz rzeźby św. Jana Ewangelisty i św. Mateusza. W jednym z ołtarzy bocznych zachował się obraz św. Walentego. Wśród wczesnobarokowego wyposażenia uwagę zwracają także oryginalne profilowane otwory drzwiowe o wyraźnych cechach gotyckich: zamknięte łukiem w ośli grzbiet i łukiem podkowiastym. Kościół został na przestrzeni lat gruntownie odnowiony. Za stojącą nieopodal stacją benzynową możemy skręcić w prawo w drogę prowadzącą do Trąbinka, gdzie znajduje się przydrożny parking. Wiedzie z niego ścieżka spacerowa pnąca się pod górę na punkt widokowy /113,8 m n.p.m./. Pozwala on na podziwianie wspaniałej panoramy Dolska i okolicy z najwyższymi wzniesieniami Pagórków Dolskich koło Ostrowieczna.
Wracamy w stronę miasta ulicą Śremskie Przedmieście - zabudowaną na przemian starymi parterowymi budynkami oraz nowymi piętrowymi willami - schodzimy ulicą Szkolną - to teren dawnego folwarku biskupiego nazwanego później Jaskółki, a dziś integralna część miasta. Na wysokim opadającym w stronę jeziora wzniesieniu stał pałac biskupi rozebrany ok. 1790 r. Okazały pałac, ulubiona siedziba  bp Teodora Kazimierza Czartoryskiego, otoczony był ogrodem włoskim i winnicami na stoku. Do dziś  zachowała się jedna z dwóch barokowych oficyn dawnego pałacu z około 1760 roku stanowiąca obecnie siedzibę Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku.
Będąc w Dolsku nie sposób nie wejść w bramy kościoła farnego. Pierwszy kościół, położony na niewielkim wyniesieniu terenu nad jeziorem, powstał już w XII wieku. Obecny późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony został około 1460 r.     z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego. Kościół posiada bogate wyposażenie m.in.: renesansowy ołtarz główny, obraz koronacji Matki Boskiej z 1627 r. z warsztatu wielkopolskiego. Kościół otoczony jest murem z barokową bramą i arkadową dzwonnicą z końca XVIII wieku. Po drugiej stronie ulicy znajdują się zabudowania późnobarokowej plebani z połowy XVIII wieku, z dachem mansardowym z lukarnami, uważanej za najładniejszą w Wielkopolsce. W 2001 r. odkryto wewnątrz rokokowe polichromie przedstawiające zapewne krajobraz z ogrodem otaczającym rezydencję biskupią w Dolsku oraz scenki rodzajowe z postaciami muzykantów pochodzące z ok. 1750 r.
  Spacer warto zakończyć na przepięknej dolskiej plaży, nowocześnie zmodernizowanej i zagospodarowanej wraz z boiskami sportowymi.
  Gmina Dolsk zaprasza także corocznie na wiele ciekawych imprez kulturalnych m.in. Dni Ziemi Dolskiej – Wianki, Kozi Jarmark, okolicznościowe wieczornice i biesiady, koncerty i występy artystów organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Dolsku.

Rockowy Dolsk

  W gminie Dolsk nie ma zespołów teatralnych, możemy się natomiast pochwalić świetnym zespołem muzycznym, którego początków należy niewątpliwie upatrywać i łączyć z gminą Dolsk. Camping Hill – bo o nim właśnie mowa - to formacja, założona w grudniu 2010 roku. Jest to zespół złożony z 5 różnych, wyrazistych osobowości, których pomysły łączą się w nietypową, oryginalną i wybuchową mieszankę.
Muzykę Camping Hill można określić jako połączenie czystego w swoim szaleństwie funku, ze starym, dobrym, wchodzącym w brudne grungowe zagrywki - rock'n'rollem. To co mają w głowach, przenoszą na scenę i wychodzi z tego nieziemskie widowisko.
Skład zespołu:
•    Maciej Kómoch – wokal
•    Hubert Błaszczyk – gitara
•    Michał Dudziński – bas
•    Arek Szulc -saksofon
•    Robert Tomczyk – perkusja
Poniżej kilka słów o sobie od chłopaków:
„ Naszej muzyki nie można stylistycznie skonkretyzować. Można poniekąd określić jako rock’n'rollowe granie z wpływami funku. Na koncertach cechuje nas przede wszystkim spory zasób energii w grze jak i ruchu scenicznym.
Zespół koncertuje regularnie, na swoim koncie ma występy między innymi w Gostyniu, Lesznie, Poznaniu, Śremie czy Opatowie - no i oczywiście w Dolsku.
Zachęcam do zapoznania się z twórczością tego zespołu - świetny wokal Macieja, okraszony przyjemną dla ucha grą Roberta, Huberta i Michała w połączeniu z saksofonem Arka, który jest naprawdę fantastycznie wpasowany w cały kawałek daje godną polecenia całość – prawdziwa uczta dla ducha i ucha!!!

O „Lutni”
  Formacją, która na terenie naszej gminy podtrzymuje i kultywuje tradycje muzyczne jest Koło Śpiewacze „Lutnia”. Powstało ono 22 września 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii dolskiej – ks. Witolda Olszewskiego. Celem jego utworzenia była dbałość o zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego poprzez pielęgnowanie ojczystego języka przez śpiew i sztuki teatralne, a także krzewienie poezji. W roku 1907 zakupiony został sztandar chóru. W okresie przedwojennym chór był wielokrotnie nagradzany za swoje koncerty m.in. w Gostyniu, Krobi. Okupacja hitlerowska przerwała działalność Koła Śpiewaczego „Lutnia”. Wznowiono ją w roku 1958 uroczystym koncertem w „Harmonia” w Krobi.
W ciągu swej kilkudziesięcioletniej działalności chór pokazał sztuki teatralne m. in.: Koszyk kwiatów, Kachna i Flisacy, Stary Piechur, Porwana narzeczona;
W okresie rozkwitu - w latach 1909-1938 - do chóru należało kilkadziesiąt osób. Obecnie Koło Śpiewacze liczy mniej członków, ale nadal prężnie działa, uświetniając swoimi występami uroczystości świeckie i religijne. Chórem kieruje z dużym zaangażowaniem Pani Krystyna Trybuś, a funkcję dyrygenta pełni Pani Anna Majsner.
18 września 2011 roku w Dolsku odbyły się uroczyste obchody 110. rocznicy powstania Koła Śpiewaczego „Lutnia”. Rozpoczęła je uroczysta msza św. odprawiona w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Dolsku, podczas której został poświęcony odnowiony sztandar chóru. (M.Godawa)


nformujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

foto: zespół Camping Hill

W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione na stronach internetowych www.dolsk.pl, www.biblioteka.dolsk.pl oraz zawarte w opracowaniach i szkicach historycznych, a także książce autorstwa Zdzisławy Dłużak „DOLSK MOJE MIASTO – między dawnymi a nowymi wieki”.

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >