Szukaj
Dzisiaj:
piątek 29 marca,
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: piątek 29 marca, Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
obrazek

Co można robić w Piaskach? Można biegać z Bojanowskim, rzucać laczkiem na odległość, albo śpiewać z „Piaskowianami” lub „Malinczokami” Poza tym, to na terenie gminy odbywają się dwie ogólnopolskie imprezy: Musica Sacromontana” i „Strefa militarna”.

Sportowe Piaski
 Największą imprezą sportową w gminie jest ogólnopolski Bieg im. Bł. Edmunda Bojanowskiego, który w tym roku odbył się już po raz trzydziesty. Rywalizują w nim dzieci, młodzież oraz dorośli. Główny bieg odbywa się na dystansie 10km. Ważnym elementem imprezy jest uczestnictwo osób niepełnosprawnych.
Czternaście edycji maja już za sobą Mistrzostwa Gminy w rzucie laczkiem. Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach. Ta nietypowa dyscyplina sportowa stała się tradycją i wielu uczestników czeka na kolejne edycje. Kilkudziesięciu zawodników rywalizowało w kategorii mężczyzn i kobiet. Rekordowa odległość wynosi 52,58m,

  Kolejną cykliczną imprezą są Dni Piasków – Turniej Wsi gminy Piaski. Organizują ją: GOK Piaski i wielu partnerów. Corocznie odbywają się wydarzenia sportowo – kulturalne. Towarzyszy im klimat zabawy i rekreacji. Formuła już wielokrotnie ulegała zmianie odbyły się koncerty takich artystów jak: „Piaska” Andrzeja Piasecznego, Ewy Farnej. Mieszkańcy rywalizują w Turnieju wsi. Imprezie towarzyszy wystawa twórczości plastycznej gminy Piaski.
Co roku tłumy uczestników przybywają 1 maja na Świętą Górę, gdzie organizowany jest festyn ekologiczny. Organizatorami Eko-festynu są: Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, Powiat Gostyński, Gmina Piaski, Gmina Krobia, Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik

„Musica Sacromontana”
Atrakcją muzyczną na miarę ogólnopolską jest Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” Wszyscy, którzy uczestniczą w koncertach festiwalu podkreślają nie tylko wspaniałą akustykę bazyliki świętogórskiej, ale także wyjątkową duchową atmosferę. Ta świątynia jest nie tylko piękna i wspaniale przygotowana na każdy koncert, ale ma w sobie coś niewyrażalnego, pozazmysłowego. Przez te mury mówią wieki modlitw, nabożeństw, nawróceń i cudów oraz dawnych wykonań muzyki świętogórskich mistrzów. Wszystko to sprawia, że koncerty w bazylice mistycznie przenoszą nas w zupełnie inny czas. Na tym przecież polega doświadczenie sacrum: zatrzymuje się chronos – naturalny bieg rzeczy, a wypełnia się kairos – święty czas przeżywania wartości i wznoszenia serc ku nachylającemu się niebu. O taki wymiar każdego koncertu i każdego zarejestrowanego utworu troszczy się spoglądająca z cudownej ikony Świętogórska Róża Duchowna. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera to grono ludzi, którzy pragną kontynuować dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry sięgającą XVII wieku.
  Warto tu wspomnieć, że najwybitniejszym muzykiem tworzącym na Świętej Górze był Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. Do dziś w klasztornych archiwach znajdują się liczne zbiory dwustuletnich i starszych manuskryptów nutowych, dotąd niepublikowanych i nie wykonywanych przez wiele dziesięcioleci. Przywrócenie ich do muzycznego życia jest naszym najważniejszym celem.
Szczególnym wydarzeniem w ramach całej naszej działalności jest Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Zapraszamy najlepszych muzyków z Polski i z zagranicy. Artyści wykonujący muzykę dawną na historycznych instrumentach z historyczną praktyką wykonawczą sprawiają, że możemy przenieść się do zupełnie innej i niepowtarzalnej rzeczywistości. Koncerty w bazylice świętogórskiej to wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym także ze względu na unikalną akustykę wnętrza i piękno barokowej architektury. Przede wszystkim są to jednak spotkania duchowe pod uważnym spojrzeniem i czułą opieką Maryi – Świętogórskiej Róży Duchownej.
Stowarzyszenie pragnie, aby na Świętej Górze również dzisiaj rozwijała się kultura muzyczna. Chce pozyskiwać środki finansowe niezbędne do prowadzenia edukacji muzycznej i rozwoju świętogórskich muzyków.

Militaria w najlepszym wydaniu

Corocznie odbywa się również Zlot Grup Rekonstrukcyjnych i Historycznych Pojazdów Wojskowych „Strefa Militarna” w Podrzeczu. Jest to coroczne spotkanie miłośników historii militarnej, które odbywa się w Podrzeczu gmina Piaski w Wielkopolsce. Uczestniczą w nim środowiska zajmujące się odtwórstwem historycznym oraz kolekcjonerzy z całej Polski i z zagranicy.
Organizatorami Zlotu są pasjonaci historii skupieni w Stowarzyszeniu Historia Militaris, a reprezentujący różne środowiska zaangażowane w poprzednie kolejne edycje Strefy.
Prawdopodobny termin kolejnej Strefy Militarnej to 10 – 13 lipca 2014

Gminne atrakcje
  Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego to stała i ważna impreza w kalendarzu powiatowych imprez kulturalnych, której celem jest m.in. ożywianie poezji barokowego poety ze Smogorzewa.
Przesłuchania konkursowe finalistów odbywają się w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i kategoria integracyjna dla osób niepełnosprawnych.
Swoją nagrodę przyznaje też publiczność. Konkurs ma za sobą już XI edycji
  Z inicjatywy GOK Piaski odbywają się  na rynku w Piaskach festyny. Organizatorzy dbają aby przy okazji różnych tematycznych wydarzeń zapewnić dobrą zabawę mieszkańcom Gminy Piaski.

Bez Barier

Na Świętej Górze organizowany jest również Ogólnopolski Festiwal Artystyczny "Bez Barier"
Dla twórców festiwalu ważne jest również stworzenie okazji do bycia razem osobom niepełnosprawnym z różnych stron Polski i różnych środowisk oraz do zaprezentowania innym swoich talentów, gdyż dzięki festynowi towarzyszącemu festiwalowi impreza ma charakter otwarty i integracyjny.
W podcieniach muru ogrodowego na św. Górze przygotowywana jest wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny, w trakcie imprezy tworzone i nagradzane są prace artystów.
Odbywa się konkurs piosenki podczas, którego artyści wykonują utwory dobrze znane we własnych często zaskakujących i ciekawych aranżacjach.

Muzyczne Piaski
Najdłużej działającą kapelą w terenie gminy są „Piaskowinie”, którzy świętowali niedawno 25-lecie istnienia. Do tej pory odnieśli  znaczące sukcesy na krajowych festiwalach kapel podwórkowych , między innymi: - III nagroda na 33 Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego – Przemyśl 2011. Na VII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie  kapela „Piaskowianie” otrzymała od organizatorów nagrodę specjalną z okazji 25-lecia działalności artystycznej. Zdobyła też III miejsce na VII Festiwalu Kapel Podwórkowych Folkloru Miejskiego - Pobiedziska 2011, brała również  udział w XVI Ogólnopolskim Zlocie Kapel Podwórkowych - Parczew 2011. W okresie 25 lat działalności w zespole łącznie grało 27 muzyków.
  Na Wielkopolskim Festynie "Emeryci się bawią" w Krzykosach zrodził się pomysł stworzenia kapeli ludowej śpiewającej stare, często zapomniane melodie . Tak powstali „Malinczoki”. Nazwę przyjęto od rzeczki Malińczy przepływającej przez Piaski. Zespół prowadzony jest przez instruktora muzyki Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach. Kapela uświetnia swymi występami wydarzenia na terenie Gminy Piaski i Powiatu.
Od 2002 r. działa z kolei Zespół Śpiewaczy „Tęcza” przy GOK w Piaskach. Skład zespołu  stanowią członkowie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.
 Prowadzone są również dla dzieci i młodzieży zajęcia plastyczne ,oraz zajęcia muzyczne – nauka gry na gitarach, mandolinie, keybordzie, perkusji. (A.Konieczny)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

foto: Zespół "Piaskowianie"

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >