Szukaj
Dzisiaj:
czwartek 28 marca,
Aniela, Sykstus, Joanna
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: czwartek 28 marca, Aniela, Sykstus, Joanna
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
obrazek

Głównym animatorem życia kulturalnego na terenie Gminy Pępowo jest Gminne Centrum Sportowo-Kulturalne w Pępowie. Poza działalnością CS-K swój wkład w  upowszechnianie kultury wśród mieszkańców gminy mają również tutejsze szkoły i parafie. Często organizatorami imprez kulturalnych (i nie tylko) są stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i organizacje społeczne np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Ochotnicza Straż Pożarna czy Koła Gospodyń Wiejskich.


    Centrum Sportowo – Kulturalne jest inicjatorem i organizatorem gminnych imprez kulturalnych oraz współorganizatorem wydarzeń powiatowych od 1 czerwca 1996 roku. Dzięki staraniom osób skupionych wokół kultury co roku organizowane są gminne imprezy kulturalne, kulturalno – sportowe oraz uroczystości z okazji świąt i rocznic państwowych. Na stałe w harmonogram wydarzeń kulturalnych gminy wpisały się Dni Ziemi Pępowskiej oraz festyny wiejskie organizowane na przełomie czerwca, lipca i sierpnia. Do pozostałych, równie ciekawych i ważnych imprez cyklicznych zaliczyć można: Koncert Noworoczny, Mistrzostwa Gminy w Szachach i Warcabach, wieczór biesiadny z okazji Dnia Kobiet, Święta Majowe, Zawody Sportowo – Pożarnicze, Tenisowe Mistrzostwa Gminy, Zawody Konne, Turniej Drużyn Podwórkowych, Dożynki Gminno – Parafialne, obchody Święta Niepodległości.
Ponadto CS-K w Pępowie organizuje spektakle teatralne dla dzieci połączone z zabawą przy muzyce i konkursami. Drugą ciekawą propozycją jest „Bajkogranie”. Podczas zajęć najmłodsi uczą się piosenek, recytacji wierszy, biorą udział w quizach i konkursach a całość oprawiona jest muzyką gitarową przy akompaniamencie p. Jacka Śląskiego.

Pępowskie CONTINUO  
 
Na terenie Gminy Pępowo funkcjonują także zespoły muzyczne. Najbardziej znanym jest Chór Gminno – Parafialny CONTINUO. Historia powstania chóru przy pępowskiej parafii sięga roku 1945, przy czym chór w obecnym kształcie działa od 2005 roku. Członkowie chóru to grupa 45 osób o szerokim przekroju wiekowym i różnych profesjach. Continuo jest chórem mieszanym czterogłosowym tzn. panowie śpiewają w dwóch głosach: tenor i bas, natomiast panie również w dwóch głosach: sopran i alt. Od czasu przejęcia w 2005 roku dyrygentury chóru przez Pana Leszka Żelaznego chór dynamicznie się rozwija.
Występy chórzystów uświetniają nie tylko wydarzenia parafialne i gminne, ale znane są również szerszej publiczności. Continuo koncertował min. w Bazylice Licheńskiej, klasztorze ojców Franciszkanów w Kobylinie, w kościele parafialnym w Żytowiecku, Gostyniu oraz w Kole koło Konina. Chór odniósł także pewne sukcesy w przeglądach śpiewczych np. w przeglądzie Wielkopolskiego Święta Muzyki dwukrotnie zdobył srebrne pasmo. Pierwszy raz w 2007 roku we Włoszakowicach i po raz drugi w 2008 roku w Rydzynie. W roku 2013 podobny występ w Miejskiej Górce także przyniósł laur w postaci srebrnego pasma. W maju br. w ramach współpracy odbył się wspólny koncert chóru Continuo oraz zaproszonego Chóru 96 z Niemiec.
Działalność chóru Continuo może być prowadzona dzięki dotacji Gminy Pępowo oraz składek członków chóru.
    Spośród innych grup muzycznych działających na terenie Gminy Pępowo warto wymienić Zespół Muzyki Ludowej AURA. Zespół istnieje od ponad 25 lat i liczy 5 członków. Repertuar „AURY” to przede wszystkim muzyka ludowa i biesiadna a także standardy muzyki rozrywkowej.
    Przy Centrum Sportowo – Kulturalnym działają również ogniska muzyczne prowadzące warsztaty z gry na gitarze i pianinie oraz dwa Dziecięce Zespoły Taneczne i Grupa Aerobikowa.

Słowem i kolędą

    Od blisko 20 lat działa przy szkole w Pępowie Koło Teatralne. Koło powstało w roku szkolnym 1994/95 z inicjatywy Cyryli Krajki oraz Mirosławy Bigaj. Od roku 1997/98 Mirosława Bigaj prowadzi koło samodzielnie.
    W ramach działalności Koła organizowane są przedstawienia i słuchowiska o charakterze patriotycznym, religijnym i rozrywkowym. Młodzi aktorzy tworzą nie tylko dla lokalnej społeczności, ale prezentują swój repertuar także poza granicami gminy. W roku 2001 Koło gościło w Hille w Niemczech, gdzie w ramach ogłoszonego przez Radę Europy „Roku Języków” wspólnie z młodymi aktorami z Gesamtschule w Hille wystawiło spektakl „Pan Twardowski”. W roku 2003 w ramach działalności Koła powołano do życia Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy, w ramach którego organizowano szkolne seanse filmowe.
    Koło Teatralne jest również organizatorem wyjazdów do teatru i kina, w tym również wyjazdów dla dorosłych mieszkańców gminy.
    Ponadto członkowie Koła czerpiąc z dawnych tradycji ludowych przywrócili zwyczaj kolędowania. Kolędnicy odwiedzają domostwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za które gospodarze wykupują się drobnymi datkami. Zgromadzone fundusze przeznaczane są na potrzeby Koła oraz dzieło misyjne. Od początku działalności kolędnicy przekazali środki min.: na rzecz dzieci w Laskach pod Warszawą, misje w Afryce, Madagaskarze i Indonezji oraz Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Peru, Pakistanie, Sudanie Południowym, Wietnamie i Ugandzie.

Ireneusz Szafraniak – poeta wizytówką Pępowa
W gminie Pępowo mieszka i tworzy poeta Ireneusz Szafranek, członek oddziału zielonogórskiego Związku Literatów Polskich. Ireneusz Szafranek debiutował wierszem Wszyscy widzimy przedrukowanym w 1991 roku w lokalnej prasie. Był uczestnikiem Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Fotograficzno - Plastycznego KONFRONTACJE 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 i za swoje wiersze został wyróżniony. W 2007 r. autor zdobył tytuł zasłużonego dla powiatu gostyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Do tej pory wydano następujące tomiki poezji autorstwa Ireneusza Szafranka:
•    Pragnę więcej, Pępowo: Urząd Gminy Pępowo, 2003.
•    Tak mało mamy chwil wspaniałych, Pępowo: Urząd Gminy Pępowo, 2004.
•    Zapisane przez wiatr, Gostyń: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu, Urząd Gminy Pępowo, 2005.
•    Droga do domu, Gostyń, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu, 2005.
•    Rozmowa z czasem, Pępowo: Towarzystwo Edukacyjno-Kulturalne Ziemi Pępowskiej, 2006.
•    Odbicie ciszy, Grabonóg: Stowarzyszenie im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, 2007.
•    Nieskończenie nieskończone, Gostyń: Stowarzyszenie Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu, 2007.
•    Stąd, Pępowo: Urząd Gminy Pępowo, 2008.
•    Wyśnić znaki wyczekiwania, Gostyń: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Towarzystwo Przyjaciół Gostyńskiej Biblioteki Publicznej, 2009.
•    Moment uzupełnienia, Gostyń: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, 2009.
•    Z dotyku duszy, Gostyń: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, 2010.
•    Rozrzucone w przemijaniu, Gostyń: Urząd Gminy Pępowo, Towarzystwo Edukacyjno – Kulturalne Ziemi Pępowskiej, 2011.
•    Półprzymknięte myśli słyszeć, Pępowo: Stowarzyszenie Absolwentów w Gostyniu i Urząd Gminy Pępowo, 2012.
•    Ukorzenić ponadczasowe, Pępowo: Urząd Gminy Pępowo, 2013.

 

(M. Waleńska)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

foto:J.Śląski

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >