Szukaj
Dzisiaj:
sobota 20 kwietnia,
Agnieszka, Teodor, Czesław
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: sobota 20 kwietnia, Agnieszka, Teodor, Czesław
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
„Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
obrazek


  Na terenie Gminy Kościan, tak jak na terenie większości gmin, nie ma Domów Kultur.  Funkcję taką w większości miejscowości pełnią organizacje działające na ich terenach lub szkoły. W szkołach odbywają się różne spotkania z ciekawymi ludźmi czy zespołami – np. z muzykami, prezentującymi rożne formy muzyki, wyjazdy do kin, teatrów. Również uczniowie przygotowują ciekawe występy artystyczno – muzyczne  dla swoich kolegów oraz rodzin.

Obrzanie wizytówką gminy  
  Przy Szkole Podstawowej w Kiełczewie działa od 1997 r. Dziecięcy Zespół Taneczny Obrzanie. - Celem twórców zespołu oraz  zarządu  jest szeroko rozumiana edukacja poprzez upowszechnianie dorobku kultury ludowej, a także podtrzymywanie i popularyzacja zanikającej gwary wielkopolskiej – mówi dyrektor szkoły pan Roman Kurowski. - Popisy małych tancerzy są dowodem na to, że ochrona tradycji i zwyczajów jest bardzo ważna dla zachowania tradycji naszego pięknego regionu i kraju- dodaje.
  Od początku istnienia instruktorem tańca w zespole jest pani Elżbieta Franek. Wsparcia cennymi radami udzielał pan prof. Wacław Wróblewski założyciel zespołu „Cepelia” w Poznaniu. W latach 2004 – 2008 zespół należał do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Lesznie.
  W repertuarze zespołu znajdują się Tańce Wielkopolskie i ludowe (m.in.„Ceglorz”, „Furman”, „Balcerek wielkopolski”, „Krakowiak”, „Maryniu”, „Ścieżką do pszeniczki”, „Kowol”) i Międzynarodowe (m.in.„Polka cygańska”, „Chululu – taniec izraelski, „Polka niemiecka”, „Czardasz węgierski”, Czarston amerykański”).
  Na szczególną uwagę zasługuje  przedstawienie pt. „Wesele Kościańskie”. Występom dzieci towarzyszą przyśpiewki wielkopolskie przy akompaniamencie akordeonu lub organów. Zespół współpracuje z Kapelą Dudziarską Sokoły.
  Dziecięcy Zespół Taneczny Obrzanie był wielokrotnie zapraszany, by urozmaicić i wzbogacić imprezy organizowane na terenie miasta i gminy Kościan (Dni Kościana, festyny, dożynki gminne). W trakcie swojej działalności występował na scenach szkół i przedszkoli, dając dzieciom i młodzieży wspaniałą lekcje historii i tradycji, a także w różnych częściach Polski, reprezentując i promując region Wielkopolski m.in. w Szczytnej, Polanicy Zdrój,  Władysławowie, Ustroniu Morskim, Kołobrzegu, Kielcach Świętej Katarzynie, Sandomierzu teraz będzie w Białym Dunajcu w Zakopanym.

  Wiele razy zespół brał udział w Święcie Pieśni i Muzyki Południowo – Zachodniej Wielkopolski zajmując czołowe miejsca.


„Złote kłosy” –folklor w najlepszym wydaniu
  Drugim zespołem młodzieżowym jest zespół wokalno – instrumentalnym „Złote kłosy”, który prezentuje również folklor z naszego regionu oraz z różnych stron świata.

Gospodynie górą

  Do bardzo prężnie działających  organizacji na terenie miny jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kokorzynie. Koło to jest jednym z dwóch działających na terenie naszej gminy.
  Marieta Szkudlarska, przewodnicząca koła relacjonuje: -Koło Gospodyń Wiejskich w Kokorzynie działa nieprzerwalnie od  stycznia 1970 roku  pierwsza przewodniczącą była Pani Szczerbal Mirosława jest członkinią do dnia dzisiejszego następnie Pani Teresa Janelt później Pani Wojciechowska Barbara  - która również jest członkinią do dnia dzisiejszego. W latach świetności,  tak to określę, Koło zrzeszało blisko 80 członkiń   tylko i wyłącznie mężatki. Być może podyktowane to by tym, że tylko Gospodynie wiejskie  miały  możliwość  dystrybucji piskląt   czy kur, kaczek, gęsi  oraz możliwość zakupu paszy. Wtedy nie było innej możliwości. Chociaż nasze Koło zawsze się wyróżniało  Panie przygotowywały uroczyste Dnia Kobiet, Dni Seniora,  pomagały przy sadzeniu lasu , wspomagały Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie w postaci szytych poduszek oraz  pacynek dla dzieci.Brały udział w konkursach na wieńce dożynkowe oraz Panie czynnie brały udział w warsztatach kulinarnych i szycia , czy szydełkowania. Dbano również o stronę kulturalną raz do roku Panie z KGW wyjeżdżały do Teatru Muzycznego. Wszystkie przedsięwzięcia były wówczas dotowane przez Spółdzielnie Kółek Rolniczych, Bank Spółdzielczy oraz Gminy. Lata 90 w dobie przeobrażeń ustrojowych  KGW  rozwiązywały się, wręcz śmiano się ,że ta organizacja to relikt komunistyczny, brak dotacji, inne spojrzenie na rzeczywistość  brak     środków finansowych spowodował, że wiele Kół padło – mówi przewodnicząca.
   W roku 1994 nową przewodniczącą KGW w Kokorzynie wybrano Panią Marietę Szkudlarską, która piastuje to funkcje do dnia dzisiejszego.  Obecnie jest w nim 39 Pań.   -Zadania podobne lecz znacznie więcej. Praca polega na organizowaniu różnych imprez kulturalno –rozrywkowych nie tylko dla samych członkiń, ale dla całej społeczności wiejskiej i tak zaczynamy od  organizacji sylwestra, zabaw karnawałowych, za zarobione pieniądze wyposażono kuchnię w sprzęt na 120 osób, następnie rajdy rowerowe tzn. majówki, dnia dziecka, kultywowanie dożynek jako pierwsza wioska w Gminie Kościan  ponownie powróciła do tej tradycji z pleceniem wieńców  dla każdego gospodarza z obrzędem dożynkowym, następnie organizacja biesiady, między czasie liczne kursy np. praktyczna pani – kosmetyczne ,wielkanocne, kulinarne, od wielu lat Koło przygotowuje spotkanie jasełkowe dla wszystkich   mieszkańców wsi Kokorzyn i okolicznych wiosek. Od 2006 roku przy KGW działa Zespół Śpiewaczy Kokorzyniaki, w skład  którego wchodzą członkinie Koła. Panie ślicznie ubrane w stroje, które same poszyły biorą czynny udział w licznych przeglądach i konkursach folklorystycznych , każdego roku biorą udział w kultywowaniu   obrzędu dożynkowego  w licznych miejscowościach. Nowy czas nowe zadania ciągle ulepszane ale  z nutą tradycji  jak np. wspólne pieczenie pączków w tłusty czwartek, czy ostatnio zadanie pt KULINARNE Wariacje  z Korbola, czy pokaz wielkanocnego stołu w Domu Kultury Kościan  czy w miejscowości Dłoń, lub  pokaz potrawy wigilijne - mnóstwo zadań w ciągu roku  KGW dba o najmłodszych organizując im wesołe ferie czy letni wypoczynek, każdego roku od 7 lat grupa KGW odpoczywa nad morzem – mówi pani Marieta Szkudlarczyk.

Dla każdego coś
  Ostatnio na terenie gminy zauważa się coraz większą działalność  mieszkańców. głównie w   świetlicach wiejskich oraz w szkołach. Animatorami tej działalności pracownicy szkół oraz   Sołtysowie wsi.   W jednej ze świetlic działa  np.: „Akademia św. Mikołaja”. Organizowane są tam zajęcia artystyczne np. Decoupage czy Scrapbooking oraz różne ciekawe  spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Bardzo prężnie na terenie Gminy działają Kluby Seniora organizując różne spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki i wyjazdy. W wielu klubach działają zespoły wokalne, które śpiewają tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe z naszego regionu np. zespół przy Klubie w Turwi – „Turewianki”.
  Również działające Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” stara się organizować różne spotkania i warsztaty dla mieszkańców Gminy. Ostatnio mieszkańcy mogli uczestniczyć w widowisku historyczno-artystycznym „Zajazd mickiewiczowski”, przygotowanym przez aktorów Teatru Kameralnego w Kościanie. W przedstawieniu współuczestniczyła również  młodzież z naszych szkół.
Jedną ze wspólnych imprez dla mieszkańców całej Gminy są organizowane corocznie „Gminne Dożynki”, które są atrakcją kulturalną dla wszystkich mieszkańców. (J.Nowicka)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

foto: CRG Kościan/Zajazd Mickiewiczowski

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >