W gminie Miejska Górka nie ma takich atrakcji kulturalnych jak teatr, opera czy kino. Jest za to prężnie działający Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej zwany dalej OKSiAL, będący głównym źródłem krzewienia kultury. Imprezy przygotowywane przez OKSiAL są główną atrakcją kulturalną naszej gminy, zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych.
OKSiAL jest organizatorem wielu imprez cyklicznych (corocznych), jak i pojedynczych imprez. Do corocznych inicjatyw można zaliczyć konkurs na własnoręcznie wykonaną wielkanocną pisankę. W tym roku plebiscyt został zorganizowany już po raz piętnasty. Pisanki są malowane przez dzieci głównie z terenu j gminy. Powołana komisja konkursowa ocenia je i wyłania zwycięzców. Konkurs ten zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.
(Nie)Cyklicznie
Poza tym, od trzech lat na terenie gminy w świetlicy wiejskiej w Dłoni organizowane jest przedsięwzięcie kulturalne „Wielkanocny Stół”. W 2012r. przedsięwzięcie to rozwinięto i w ramach projektu współfinansowanego z działania „Małe projekty” oś Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zorganizowany został projekt „Wielkanocny Stół Gościnnej Wielkopolski - poszukiwanie i promocja tradycyjnych potraw i obrzędów” W ramach projektów przeprowadzono kilka szkoleń o tradycyjnych, lokalnych potrawach wielkanocnych oraz zorganizowano dla przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z terenu LGD Gościnna Wielkopolska Festyn Smaków i Obrzędów – Stół Wielkanocny.
Kolejną imprezą organizowaną od dwóch lat w dniu 1 maja jest impreza pn. „Na sportowo z Janem Pawłem II”. Jest to majówka, której towarzyszą zmagania sportowe i zabawy.
Corocznie w Miejskie Górce organizowane są Dni Miejskiej Górki, które trwają zazwyczaj kilka dni. Największe zainteresowanie tą imprezą jest w weekend, gdzie odbywają się różne koncerty, jak choćby w tym roku konkurs DJ-ów, czy koncert zespołu Akcent, grającego muzykę disco polo. Co ciekawe występ zespołu przyciągnął tysiące fanów tego rodzaju muzyki z okolicznych gmin.
Na przełomie maja i czerwca od wielu lat odbywa się także konkurs piosenki „Zostań gwiazdą”. W jego ramach dzieci i młodzież z terenu gminy i nie tylko, uczestniczy w konkursie śpiewu w różnych kategoriach wiekowych. Zwycięscy i laureaci najczęściej uczestniczą w kolejnych konkursach na wyższym szczeblu.
Od wielu lat odbywa się także impreza Wianki Świętojańskie, w ramach której kultywowane są tradycje puszczania wianków.
Od dwóch lat na terenie dwóch gmin tj. Krobi i Miejskiej Górki organizowany jest „Bieg Piotra i Pawła”. Trasa wiedzie z Niepartu do Gostkowa.
Corocznie w Dłoni odbywa się wyścig drezyn organizowany przez Gościnną Wielkopolskę.
Każdego roku po żniwach w prawie każdej wiosce odbywają się dożynki. Jest to impreza, która kultywuje dawne tradycje, podziękowania za zebrane plony. Ponadto organizowane są także dożynki gminne, co roku w innej miejscowości Gminy.
Kolejną atrakcją kulturalną organizowaną corocznie jest Sierpniówka. Impreza, jak sama nazwa wskazuje odbywa się w sierpniu i jej celem jest wspólna zabawa oraz biesiadowanie mieszkańców gminy.
Dużym wydarzeniem kulturalnym w Miejskiej Górce jest coroczna „Jesień z muzyką”. Koncert utrzymany jest w klimacie bluesa, jazzu, flamenco i poezji śpiewanej. Występują w nim coraz bardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W ubiegłym roku gościł m.in. Krzysztof Jaryczewski – były lider zespołu Oddział Zamknięty.
Od kilku lat organizowana jest także w październiku impreza pn. „Spotkajmy się na trasie – Dzień Papieski”. Jest to uczczenie Dnia Papieskiego na sportowo. Organizowany jest bieg masowy oraz nordwalking. W imprezie nie chodzi o wygraną, tylko o zachęcenie do spędzania wolnego czasu na sportowo.
Przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs „Szopka bożonarodzeniowa”. Dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowym przygotowują szopki bożonarodzeniowe, które następnie są oceniane. Ponadto szopki są wystawiane w kościele parafialnym w Miejskiej Górce i można je podziwiać w okresie bożonarodzeniowym. Atrakcja ta przyciąga wiele osób z zewnątrz do odwiedzenia Miejskiej Górki. Autorzy szopek mają bardzo ciekawe pomysły. Ostatnio np. pojawiła się szopka cała rzeźbiona w węglu.
Oprócz w/w wymienionych imprez, które są organizowane przez Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pojawia się wiele mniejszych imprez lub imprez niecyklicznych, np. 9 października br. w Miejskiej Górce koncert miał Krzysztof Hanke z Kabaretu Rak. W ubiegłym roku występował m.in. Krzysztof Respondek również znany m.in. z kabaretu Rak. Organizowane także są wystawy malarskie, recitale, wieczory autorskie itp. W tym roku odbyły się 3 imprezy operetkowe. Ostatnią z nich był koncert 10 sierpnia w Pałacu w Dłoni - widowisko artystyczne zorganizowane przez OKSiAL wspólnie z Rolniczym Gospodarstwem Doświadczalnym Dłoń. Był to koncert pn. „Najpiękniejsze duety i arie miłosne". Odbył się w plenerze, w pięknej scenerii, przed pałacem w Dłoni. Wystąpili soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu: Anna Bajerska – Witczak, Agnieszka Wawrzyniak – Kuczyk, Jarosław Patycki i Bartosz Kuczyk. Występy artystów wzbogaciły imprezy towarzyszące. W salach pałacowych zobaczyć można było wystawę prac malarzy z kół plastycznych działających przy Domu Kultury w Rawiczu, Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Poniecu oraz Rawickiego Uniwersytetu III wieku.
Reasumując, atrakcje kulturalne naszej gminy to przede wszystkim organizowane imprezy kulturalne. Większość z nich przyciąga tłumy widzów, nie tylko mieszkańców naszej gminy.
Kilka lat temu odbywały się jeszcze koncerty zorganizowane przez PKM Duda. Na stadionie w Miejskiej Górce koncertowali m.in. Maryla Rodowicz, Ich Troje czy Boney M.
Artystyczna Miejska Górka
Na terenie gminy Miejska Górka nie funkcjonuje żaden zespół teatralny. Są natomiast zespoły muzyczne.
Dwa z nich tj. Góreczanki oraz Pod Klonem to zespoły śpiewające na ludowo i one właśnie szerzą tradycje lokalne. Zespoły te występują najczęściej na imprezach podtrzymujący tradycje ludowe, jak dożynki wiejskie. Ponadto biorą udział w przeglądach piosenek ludowych m.in. w Dębnie, czy Luboszycach.
Ponadto w Miejskie Górce działa Koło śpiewu im. Bolesława Dembińskiego. Koło rozpoczęło działalność w połowie października 2011 roku. Utworzone zostało przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej. W swojej działalności pragnie ono nawiązać do bogatej tradycji zespołu, który istniał w Miejskiej Górce, pod tą samą nazwą, od 1947r. do połowy lat sześćdziesiątych. Od 2012 roku jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Oddział Leszno. Koło prowadzone jest przez dyrygent chóralną Jowitę Augustyniak.
Od 89 lat funkcjonuje w Miejskiej Górce Orkiestra Dęta. Obecnie funkcjonuje jako Stowarzyszenie „Orkiestra Dęta Miejska Górka”. Orkiestra ma bardzo szeroki repertuar, występuje na licznych przeglądach i konkursach, zdobywając przy tym nagrody i wyróżnienia. Od 1981r. kapelmistrzem miejskogóreckiej orkiestry jest Franciszek Gołaś.
Acustic project to duet gitarowy, który tworzy ojciec z synem tj. Mirosław Szymankiewicz z synem Danielem.
Alien jest zespołem działającym już 20 lat. Gra muzykę bluesową. Liderem zespołu jest pracownik Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej Mirosław Szymankiewicz. Prowadzi on także lekcje gry na gitarze.
Chór Metrum rozwija się przy Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce pod kierownictwem Katarzyny Maciejak.
Zespół taneczny Perfekt działa od wielu lat w Miejskiej Górce. Zdobył już wiele wyróżnień na przeróżnych przeglądach artystycznych. Choreografem tańca jest Karolina Radoła.
Przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej działa również Koło plastyczne dla dzieci i dorosłych. Zajęcia mają na celu rozwój osobowości twórczej na różnych płaszczyznach sztuki tj. malarstwo, rysunek, kolaż itp. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogą rozwijać swoje zainteresowania pod okiem doświadczonego instruktora plastyka. Poznają różne techniki plastyczne oraz doskonalą już posiadane zdolności techniczne. Spotkania przebiegają w formie teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy poznają zasady kompozycji, perspektywy w rysunku i malarstwie oraz mają okazje posiąść podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki. Większość zajęć stanowi jednak część praktyczna podczas, której uczestnicy poznają techniki rysunkowe i malarskie. (P.Poprawa)
Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl
foto: UM Miejska Górka/ OKSiAL
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław