Szukaj
Dzisiaj:
piątek 29 marca,
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: piątek 29 marca, Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-28
Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
obrazek

Stawiają na kulturę z humorem i w lokalnej gwarze. W pierwszą październikową niedzielę Stowarzyszenie kuKLINów skutecznie odparło atak jesiennej chandry. Stało się tak za sprawą zorganizowanego II. Przeglądu Kabaretów Amatorskich „Kawoły i skecze nojlepsze w powiecie”. Przedsięwzięcie pace lizać!


Około trzygodzinny przegląd wypełniały tematy oraz formy kabaretowe, które uchodzą dziś za najmodniejsze. Nie sposób opisać wszystkich wykonań, po prostu trzeba było tam być. Jednak kilka zasługuje na uwagę.

Wisienki na torcie

Ogromne zaskoczenie wzbudziły Maria Koncewicz i Jagna Knapp, które wzięły na warsztat  gwarę wielkopolską. Mimo młodego wieku, dziewczyny fenomenalnie ukazały nasz dialekt. Oprócz  niezliczonej ilości zapomnianych słów i zwrotów, podziw wzbudzał poziom fonetyki jak i samej akcentacji i intonacji. Publiczność rozbawił do łez kabaret EWG z Doruchowa, który przedstawił zabawnie, a zarazem stereotypowo perypetie małżeńskie. Członkowie kabaretu najlepiej zaaranżowali piosenkę kabaretową. Z kolei  kabaret Na Fali z Krobii uroczył nas świetnym żartem jak i (jako jedyni) fachową scenografią.
 
Pyszne babeczki
Reprezentantki z Rozdrażewa w postaci kabaretu Babiniec w kilku scenkach przedstawiły powszednie tematy społeczności wiejskiej, takie jak: dofinansowania Unii Europejskiej, zarządzenia gmin w sprawie segregacji odpadów oraz modę na nordic walking (forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami) wyśmiewając przy tym, umyślnie lub nie, globalizacje. Nie zabrakło feministycznych zagrywek, obalając w żartobliwy sposób portret współczesnej kobiety mieszkającej na wsi.

Rodzynek w czekoladzie
Na stand-up czyli  ostatnio niesamowicie modną formę kabaretową postawił Sylwester Frąszczak, członek Kapeli z Klina. Jego monolog można by opatrzyć tytułem: Z życia wzięte – co przeżyłem to moje. W odpowiedni sposób przedstawił tematykę pierwszego pocałunku, co wywołało szczery uśmiech i  rumieniec nie na jednym młodym bądź dojrzałym licu. Ta trudna sztuka kabaretu udała się mówcy, wypełniając swoją osobą pustą scenę oraz nawiązując doskonały kontakt z publicznością.

Łyżką dziegciu…
…w beczce miodu okazał się skecz w wykonaniu Rafała Brzyckiego. Nieodgadniona jest intencja autora, ponieważ nie była to ani parodia ani ironia. Zatem co to było? Można mieć inspiracje czy wzorce, lecz w tym przypadku doszło do kradzieży pomysłu, co zaowocowało zmasakrowaniem Mariolki z repertuaru Kabaretu Paranienormalni.

Pączki w maśle
W skład pięcioosobowego jury wchodzili: włodarz gminy Kobylin w osobie Bernarda Jasińskiego, który przewodniczył komisji; Kazimierz Chudy – wójt gminy Pakosław, sołtys Kuklinowa Edward Jańczak oraz Elżbieta Skrzypniak i Marek Gąszczak, którzy reprezentowali publiczność. Werdykt brzmiał następująco: III miejsce: S. Frąszczak, II miejsce: M. Koncewicz i J. Knapp, I miejsce: EWG. Widownia, która szczelnie wypełniała salę, była odmiennego zdania, przyznając własne wyróżnienia. Tak wiec nagrodę publiczności otrzymał S. Frąszczak zajmując III miejsce, II pozycję przyznano Babińcowi, a I miejsce otrzymał kabaret Na Fali.
Crème de la crème
Przegląd uświetnił występ Kapeli z Klina. Lecz owacje na stojąco należą się rodzeństwu (dwie siostry i dwóch braci) grającemu  na dudach i skrzypcach, którzy dali wręcz podręcznikowy przykład, jak powinna brzmieć muzyka rdzennych Wielkopolan. Ukłony po  pas przed osobą, która wzięła sobie za trud i obowiązek trenować te jakże młode umysły. Oby tak dalej.
Kuklinów jest ewenementem, większość sal wiejskich choć pięknie wyremontowanych świeci pustkami. Jak sprawić by je ożywić?  Składniki zostały wyżej wymienione, a w głowach członków Stowarzyszenia kuKLINów pozostaje receptura – ściśle tajna.

Jakub Frąszczak

Autor jest studentem dziennikarstwa muzycznego stopnia II wInstytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu

fraszczak90@op.pl

 Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >