Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-07-29
Złote Gminy Gościnnej Wielkopolski
obrazek

Ponad 900 gmin miejskich i miejsko - wiejskich prześwietlił dziennik „Rzeczpospolita” w ramach Rankingu Samorządów. Trzy gminy  z obszaru działania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” znalazły się w nim w pierwszej setce. Mowa o Miejskiej Górce, Krobi i Jutrosinie.

  Najwyżej, bo na 48 miejscu prestiżowego rankingu uplasowała się Miejska Górka, 57 zajęła Krobia, zaś 97 Jutrosin. W jaki sposób samorządy znalazły się w „złotej setce”? Zasadniczym celem rankingu było wskazanie gmin i miast na prawach powiatu, najlepiej dbających o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym.
Samorządy musiały przebrnąć przez dwa etapy. W pierwszym, redakcja czasopisma wyłoniła miasta i gminy, które w latach 2009-2012 najlepiej zarządzały swoimi finansami i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Pomocne w tej kwestii okazały się przede wszystkim dane liczbowe, pozyskane z Ministerstwa Finansów. W wyborze miast i gmin redakcja  wzięła m.in. po uwagę: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów, tzw. nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, dynamikę wzrostu dochodów własnych, a także dynamikę wzrostu wydatków ogółem w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Do drugiego etapu rankingu zakwalifikowano 64 miasta na prawach powiatu oraz 500 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Do wszystkich samorządów skierowano również ankiety z pytaniami uzupełniającymi, na podstawie których ustalony został ostateczny ranking.  (oprac. JJ)
 
Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-08-18
obrazek U kogo się leczymy?
2013-07-15
obrazek Wspólnie zawalczą o ratownictwo medyczne
2013-06-11
obrazek Mama wraca do pracy. Tylko kiedy?
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >