Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2015-02-18
Porozumienie nie tylko na papierze
obrazek

 

Partnerstwo nie tylko na papierze
- Służmy poczciwej sprawie. A jak kto może – niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże – słowa Jana Kochanowskiego stały się mottem seminarium pn. „Realizacja usług publicznych w partnerstwie”. Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”. Zwieńczono je porozumieniem o partnerstwie na rzecz usług publicznych, podpisanym przez partnerów i sygnowanym przez gminy należące do Stowarzyszenia: „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie.
` Efektem projektu: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych” jest pięć strategii sektorowych, dotyczących takich dziedzin usług publicznych jak: pomoc społeczna, usługi komunalne, kultura, edukacja i komunikacja oraz jedna strategia parasolowa. W czasie opracowywania dokumentów środowisko eksperckie  konsultowało założenia dokumentów z mieszkańcami i grupami społecznymi zaangażowanymi w projekt. Efekty prac nad strategiami były zaś publicznie prezentowane i omawiane. W ramach projektu powstaje również analiza wykonalności strategii, która ma odpowiedzieć na pytanie, jak wykorzystać wyniki badań w najbliższej przyszłości.
Wyżej wymienione zagadnienie stało się podstawą ostatniego już seminarium w ramach projektu. O „Realizacji usług publicznych w partnerstwie” dyskutowali eksperci, wójtowie, burmistrzowie i starosta jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych w projekt, a także zaproszeni goście. Seminarium rozpoczął Marian Poślednik Senator RP, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska w Pępowie” zwracając uwagę jak ważne jest perspektywiczne myślenie o samorządzie.
Swoją prezentację na temat strategii parasolowej przedstawił jej wykonawca Wiceprezes Zarządu „Lider Project Sp. z o.o.” Pan Marcin Ługawiak.
Prof. Waldemar Ratajczak z Centrum Analiz Przestrzennych i Społeczno – Ekonomicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił zaproszonym gościom koncepcję powstania Ośrodka Badań Lokalnych. Zrealizowany projekt ma zagwarantować odpowiednio wysoki poziom świadczenie usług publicznych oraz dostępność dla wszystkich, którym usług te są należne i mają zamiar z nich korzystać. Ma także zmniejszyć nierówności i wyrównywanie szans życiowych osób tworzących lokalna społeczność- mówił prof. Ratajczak.
Kolejnym prelegentem była prof. Małgorzata Słodowa-Hełpa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która przedstawiła prezentacje na temat realizacji usług publicznych w partnerstwie w kontekście przyjętych strategii.
  Punktem kulminacyjnym seminarium było podpisanie porozumienia o partnerstwie na rzecz usług publicznych. Czytamy w nim: „Strony Porozumienia zgodnie deklarują współpracę na rzecz inicjowania i wdrażania rezultatów projektu:  „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”. Strony Porozumienia oświadczają, że odpowiednią płaszczyzną współpracy będą inicjatywy oraz działania wynikające z zapisów strategii sektorowych dotyczących obszaru: kultury, edukacji, komunikacji, pomocy społecznej i usług komunalnych”.  Swoje podpisy złożyli pod nią: Marian Poślednik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia: „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie, Michał Jurga – Burmistrz Miasta Kościan oraz Robert Marcinkowski, Starosta Powiatu Gostyńskiego. Po stronie „Gościnnej Wielkopolski” dokument sygnowali burmistrzowie wójtowie gmin tworzących Stowarzyszenie.
Podpisane porozumienie jest szansą na kontynuację działań, zapoczątkowanych w projekcie. Wypracowane partnerstwo stwarza nowe możliwości wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej związanych z okresem programowania na lata 2014 – 2020.
Joanna Jakubiak

- Służmy poczciwej sprawie. A jak kto może – niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże – słowa Jana Kochanowskiego stały się mottem seminarium pn. „Realizacja usług publicznych w partnerstwie”. Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”. Zwieńczono je porozumieniem o partnerstwie na rzecz usług publicznych, podpisanym przez partnerów i sygnowanym przez gminy należące do Stowarzyszenia: „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie.

   Efektem projektu: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych” jest pięć strategii sektorowych, dotyczących takich dziedzin usług publicznych jak: pomoc społeczna, usługi komunalne, kultura, edukacja i komunikacja oraz jedna strategia parasolowa. W czasie opracowywania dokumentów środowisko eksperckie  konsultowało założenia dokumentów z mieszkańcami i grupami społecznymi zaangażowanymi w projekt. Efekty prac nad strategiami były zaś publicznie prezentowane i omawiane. W ramach projektu powstaje również analiza wykonalności strategii, która ma odpowiedzieć na pytanie, jak wykorzystać wyniki badań w najbliższej przyszłości. Wyżej wymienione zagadnienie stało się podstawą ostatniego już seminarium w ramach projektu. O „Realizacji usług publicznych w partnerstwie” dyskutowali eksperci, wójtowie, burmistrzowie i starosta jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych w projekt, a także zaproszeni goście. Seminarium rozpoczął Marian Poślednik Senator RP, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska w Pępowie” zwracając uwagę jak ważne jest perspektywiczne myślenie o samorządzie.

  Swoją prezentację na temat strategii parasolowej przedstawił jej wykonawca Wiceprezes Zarządu „Lider Project Sp. z o.o.” Pan Marcin Ługawiak. Prof. Waldemar Ratajczak z Centrum Analiz Przestrzennych i Społeczno – Ekonomicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił zaproszonym gościom koncepcję powstania Ośrodka Badań Lokalnych. Zrealizowany projekt ma zagwarantować odpowiednio wysoki poziom świadczenie usług publicznych oraz dostępność dla wszystkich, którym usług te są należne i mają zamiar z nich korzystać. Ma także zmniejszyć nierówności i wyrównywanie szans życiowych osób tworzących lokalna społeczność- mówił prof. Ratajczak. Kolejnym prelegentem była prof. Małgorzata Słodowa-Hełpa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która przedstawiła prezentacje na temat realizacji usług publicznych w partnerstwie w kontekście przyjętych strategii.

   Punktem kulminacyjnym seminarium było podpisanie porozumienia o partnerstwie na rzecz usług publicznych. Czytamy w nim: „Strony Porozumienia zgodnie deklarują współpracę na rzecz inicjowania i wdrażania rezultatów projektu:  „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”. Strony Porozumienia oświadczają, że odpowiednią płaszczyzną współpracy będą inicjatywy oraz działania wynikające z zapisów strategii sektorowych dotyczących obszaru: kultury, edukacji, komunikacji, pomocy społecznej i usług komunalnych”.  Swoje podpisy złożyli pod nią: Marian Poślednik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia: „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie, Michał Jurga – Burmistrz Miasta Kościan oraz Robert Marcinkowski, Starosta Powiatu Gostyńskiego. Po stronie „Gościnnej Wielkopolski” dokument sygnowali burmistrzowie wójtowie gmin tworzących Stowarzyszenie. Podpisane porozumienie jest szansą na kontynuację działań, zapoczątkowanych w projekcie. Wypracowane partnerstwo stwarza nowe możliwości wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej związanych z okresem programowania na lata 2014 – 2020.

Joanna Jakubiak

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2015-01-19
obrazek O Partnerstwie publiczno - prywatnym
2014-12-23
obrazek Wesołych Świąt!
2014-12-05
obrazek Konferencja wieńcząca projekt
2014-03-03
obrazek Czym są ZIT-y, a czym OSI?
2014-01-30
obrazek Oko na mapę
2013-07-15
obrazek Partnerstwo w sprawie drogi
2013-06-11
obrazek S5 – palący problem Wielkopolski
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >