Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach w serwisie, podaj swój adres e-mail
dopisz wypisz
Obszar realizacji projektu
zobacz
Najważniejsze to mieć wizję
Zdjecie glówne

Czy po korytarzach miejscowych podstawówek będzie hulał wiatr? Jak rozwiązać problem bezpańskich psów? Czy stawiać na kilka imprez kulturalnych czy organizować jedną, ale z pompą? Czy mieszkańcy gmin są skłonni jeździć autobusami, jeśli te dowiozłyby ich do celu w krótkim czasie? Na te pytanie niejednokrotnie odpowiadać muszą władze wielu gmin w Polsce. Przy okazji opracowywania wizji strategii parasolowej dyskutowali także włodarze jednostek samorządu terytorialnego biorących udział w projekcie.

O koncepcji strategii parasolowej rozmawiano podczas czwartego już posiedzenia Komitetu Sterującego wójtów i burmistrzów, które miało miejsce 28 maja w muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Gościem spotkania był Marcin Ługawiak, wiceprezes zarządu Lider Project Sp. z o.o., która w projekcie: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”  przygotowuje jego najważniejszy dokument - strategię parasolową. Prelegent przedstawił zebranym założenie dokumentu, który nie będzie narzucał jednostkom samorządu terytorialnego konkretnych działań, a nakreśli kierunki, które będą mogły  zostać implementowane do lokalnych strategii.  Wskazał również, że opracowywana strategia składać się będzie z trzech zasadniczych części: wizji, celów strategicznych i systemów monitorowania.  Jest to odpowiedź na trend, by prace nad dokumentami o znaczeniu strategicznym rozpoczynać od wskazania efektów końcowych, które chcielibyśmy osiągnąć.

  Następnie wójtowie i burmistrzowie gmin biorących udział w projekcie odpowiadali na pytania dotyczące wszystkich dziedzin usług publicznych ujętych  projekcie (pomoc społeczna, edukacja, komunikacja, usługi komunalne i kultura).  Wskazywali m.in. w jakim stopniu gminy powinny przerzucać zadania edukacyjne na inicjatywy prywatne, jakie zajęcia pozalekcyjne i w jakiej formie są w stanie sfinansować samorządy, jak usprawnić lokalny transport publiczny, czy w dziedzinie kultury łączyć inicjatywy czy stawiać na lokalne przedsięwzięcia, jak standaryzować usługi komunalne czy jak rozwijać pomoc społeczną, przy wyraźnym zjawisku starzejącego się społeczeństwa.

  Wnioski płynące z dyskusji zostaną włączone do strategii parasolowej w zakresie deklarowanej wizji.

Joanna Jakubiak

IV Spotkanie Komitetu Sterującego
IV Spotkanie Komitetu Sterującego
IV Spotkanie Komitetu Sterującego
IV Spotkanie Komitetu Sterującego
IV Spotkanie Komitetu Sterującego
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >