Szukaj
Dzisiaj:
wtorek 18 czerwca,
Elżbieta, Paula, Marek
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: wtorek 18 czerwca, Elżbieta, Paula, Marek
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach w serwisie, podaj swój adres e-mail
dopisz wypisz
Obszar realizacji projektu
zobacz
Komunikacja przez pryzmat roweru
Zdjecie glówne

Rozwój szlaków rowerowych jest istotnym elementem komunikacji zbiorowej w Południowej Wielkopolsce. Oprócz walorów turystycznych, mogą być odciążeniem i alternatywą dla innych środków transportu. Za pomocą jednośladu, po bezpiecznych i oznakowanych odcinkach, dzieci i młodzież mogłaby przemieszczać się do szkół, a dorośli do pracy. Komunikacja z kolei to jeden z kluczowych obszarów zainteresowania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w ramach projektu „Partnerstwo  samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia jakości i dostępności usług publicznych”.  W wyniku prac powstanie pięć strategii sektorowych dotyczących, oprócz komunikacji, edukacji, kultury, pomocy społecznej i usług komunalnych. Projekt swoim zasięgiem obejmuje 11 gmin będących w Stowarzyszeniu „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”, a także Powiat Gostyński i Miasto Kościan.
Kwestie komunikacyjne poruszono 17.05.2013 roku na spotkaniu  na temat Projektu Europejska Sieć Tras Rowerowych EuroVelo na obszarze Stowarzyszenia „Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska”. Spotkali się na niej przedstawiciele samorządów, na terenach których przebiega szlak EuroVelo 9, a także koordynatorzy EuroVelo w Polsce oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Podczas spotkania koordynatorzy krajowi, Marek Zamana i dr hab. inż. Andrzej Zalewski poinformowali samorządy o zrealizowanych międzynarodowych turystycznych trasach dalekiego zasięgu, a także zakładanym harmonogramie i sposobie realizacji projektu tras rowerowych w Wielkopolsce oraz korzyściach związanych z realizacją Eurovelo. Z kolei ekspert koordynatora ds. kartografii – dr inż. Paweł Kowalski przybliżył założenia geoportalu. Głos zabrali również przedstawiciele „Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” – jej prezes, pan Marian Poślednik, a także pan Henryk Bartoszewski, Przewodniczący Rady Stowarzyszenia.
EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów. Jego głównym założeniem jest stworzenie wysokiej jakości tras rowerowych, łączących kraje Europy.  Na całym kontynencie zaplanowanych jest 14 tras długodystansowych. Zakończenie ich budowy przewidziano na 2020 rok.
Z kolei w Polsce projekt zasięgiem obejmuje wszystkie województwa.  Sześć odcinków tras rowerowych będzie miało łącznie długość 5270 km. Przez Wielkopolskę wyznaczono dwie trasy, w tym jedną (EuroVelo 9) na obszarze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska. Za jej pomocą będzie można przejechać znad Adriatyku aż do Gdańska.
Samorządy w Południowej Wielkopolsce, przez obszary których przebiegać będzie EuroVelo9 podjęły uchwały dotyczącą realizacji projektu „Trasy rowerowe EuroVelo”. Są to gminy: Pakosław, Jutrosin, Miejska Górka, Krobia, Gostyń, a także powiat: rawicki i gostyński. Również wójt gminy Piaski podpisał list intencyjny w tej sprawie.
Co daje EuroVelo? Głównymi aspektami projektu są: promocja regionów, rozwój zrównoważonego transportu, promocja roweru jako transportu przyjaznego środowisku, integracja regionalna i międzynarodowa. W założeniu na obszarach objętych projektem powstaną nie tylko trasy rowerowe, ale też infrastruktura towarzysząca. Korzyścią dla rozwoju lokalnej turystyki będzie również powstanie specjalnego geoportalu, za pomocą którego mieszkańcy całej Europy będą mogli planować swoje rowerowe podróże na szlakach EuroVelo.
Partnerem projektu na obszarze Południowej Wielkopolski jest Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”.

Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >